Obama řekl, že ukončením bojů v Iráku splnil předvolební slib

- Aktuality autor: red

Americký prezident Barack Obama dnes prohlásil, že ukončení bojových operací americké armády v Iráku nepředstavuje jen potvrzení suverenity této země, ale i splnění slibu, který dal během kampaně před zvolením prezidentem.

Nicméně situace v Iráku je nadále napjatá, dosluhující irácký premiér Núrí Málikí v pátek vyhlásil nejvyšší stupeň pohotovosti před možnými teroristickými útoky, jež mají uvrhnout zemi do chaosu.

Obama v pravidelném sobotním rozhlasovém vystoupení připomněl svůj plán, podle něhož se mají americké síly nyní v rámci operace Nový začátek soustředit na výcvik iráckých bezpečnostních sil. Bojové operace již vést nemají, i když se budou dál podílet na protiteroristických misích. Rovněž slíbil na základě dohody mezi USA a Irákem, že všechny americké jednotky zemi opustí do konce příštího roku.

"Sečteno podtrženo: válka končí. Irák může jako svébytný a nezávislý stát svobodně směřovat podle svého. A do konce příštího roku, všichni naši vojáci budou doma," prohlásil Obama. Neopomněl přitom vyzdvihnout, že tím plní svůj předvolební slib.

Prezident se také zavázal pomáhat válečným veteránům s poukazem na to, že po iráckém a afghánském tažení trpí příliš mnoho navrátilců duševními problémy, kterými se lékaři zatím jen málo zabývají.

Irácký premiér Málikí po úterním oficiálním ukončení amerických bojových operací v pátek oznámil, že poznatky tajné služby jsou takové, že teroristická síť Al-Káida a přívrženci popraveného diktátora Saddáma Husajna spolupracují na nových útocích, jimiž chtějí šířit strach a chaos a zabít mnoho dalších nevinných.

"Vyzýváme irácké síly, policii a armádu a další bezpečnostní jednotky, aby byly v nejvyšší pohotovosti a podnikly preventivní opatření, aby zabránily těmto kriminálním plánům," řekl Málikí v televizi.

Amerických vojáků v Iráku je nyní méně než 50.000. V březnu 2003 po zahájení spojenecké operace nazývané Irácká svoboda, jejímž cílem bylo svrhnout Saddámův režim, měla měla mezinárodní koalice v zemi kolem 200.000 vojáků. Od zahájení invaze zahynulo v Iráku přes 4400 Američanů.

Zdroje: ČTK