Obama prý má spory s armádou kvůli strategii v Afghánistánu

- Aktuality autor: red

Americký prezident Barack Obama má spory s armádními představiteli kvůli strategii pro válku v Afghánistánu. Pentagon mu v roce 2009 odmítl předložit návrh stažení ze země a požadoval výrazně vyšší posílení kontingentu, než jaké Obama nakonec schválil.

Dnes o tom informoval deník The Washington Post s odvoláním na knihu reportéra Boba Woodwarda, který vychází z utajovaných dokumentů o jednání vrcholných amerických představitelů.

Obama se podle Woodwarda vyhnul tomu, aby mezi strategickými požadavky zmínil vítězství v konfliktu, který trvá už devět let. "Musí to být plán, jak se konfliktu zbavíme a dostaneme se z Afghánistánu," cituje kniha Obamovo prohlášení. "Všechno, co děláme, musí být zaměřeno na to, jak se dostat do bodu, kdy začneme stahovat naše jednotky. Je to v zájmu naší národní bezpečnosti," tvrdil americký prezident.

Podle Woodwardových poznatků Obama také odmítl požadavek armády na posílení amerického kontingentu v zemi o 40.000 vojáků a přistoupil pouze na kompromisních 30.000. Armádní plán, který větší posily vyžadoval, totiž podle prezidenta nesledoval rychlé ukončení amerického angažmá v Afghánistánu.

Prezident nehodlá v Afghanistánu zbytečně utrácet

"Nebudu se pouštět do dlouhodobého budování (v Afghánistánu). Nebudu utrácet biliony dolarů," řekl podle Woodwarda prezident na schůzce s ministry obrany a zahraničí Robertem Gatesem a Hillary Clintonovou loni v říjnu. "Nedělám to na deset let," zdůraznil.

Obama si také podle knihy dal záležet na tom, aby při určování strategických cílů dal jasně najevo, co armáda nesmí dělat. Woodward předpokládá, že tak chtěl zamezit dalšímu rozšíření afghánské mise.

Pentagon se opakovaně pokusil téma znovu otevřít a Obama údajně oznámil nejvyšším vojenským představitelům, že v letošním roce s nimi nehodlá o afghánské strategii diskutovat, pokud mu nebudou chtít navrhnout plán na urychlení amerického odchodu. První jednotky by se měly začít stahovat v polovině roku 2011.

Kniha vychází příští týden

Woodwardova kniha vychází příští týden a The Washington Post získal s předstihem její výtisk. Titul jménem Obama's War (Obamova válka) je ve Washingtonu netrpělivě očekáván, protože Woodward, který se proslavil odhalením aféry Watergate v 70. letech, se v minulosti důkladně zabýval i předchozím prezidentem Georgem Bushem a jeho vedením války v Iráku.

Tagy: Afghánistán obama valka

Zdroje: ČTK