Obama prosadí imigrační reformu za každou cenu

- Aktuality autor: var

I přes drtivou prohru své strany ve volbách do Kongresu dal americký prezident Barack Obama v pátek najevo, že trvá na rychlém prosazení imigrační reformy, v případě potřeby i jednostrannými kroky exekutivní moci.

Americký prezident Barack Obama se ocitl v kleštích republikánské většiny v paralmentu

Americký prezident Barack Obama se ocitl v kleštích republikánské většiny v paralmentu,zdroj: Profimedia.cz

Vůdci republikánů ho ale na setkání v Bílém domě před takovou akcí osobně varovali a upozornili, že to může zmařit povolební snahy o dialog mezi Kongresem a prezidentem. Setkání bylo podle jednoho z asistentů kongresmanů napjaté a Obama byl viditelně podrážděný.

Zástupci republikánů Obamu na schůzce požádali, aby dal Kongresu na zákony zmírňující pravidla pro nelegální přistěhovalce více času, aby je mohli posoudit noví zákonodárci, kteří nastoupí do funkce v lednu. Obama ale řekl, že mu "dochází trpělivost" a že pokud Sněmovna reprezentantů do konce roku nic neudělá, je odhodlán uskutečnit vlastní kroky.

Obama už déle prosazuje "amnestii" a udělení občanství asi 11 milionům nelegálních přistěhovalců, republikáni ale jeho návrhy blokují a požadují zejména záruky lepší ochrany hranic.

Tagy: USA imigrace republikani Senát USA demokraté volby do Kongresu

Zdroje: ČTK