Obama předstoupí před Kongres se zprávou o stavu unie

- Aktuality autor: red

Americký prezident Barack Obama přednese tradiční zprávu o stavu unie před zasedáním obou komor Kongresu 27. ledna. Informoval o tom Bílý dům. Hlavy Spojených států v tomto projevu mluví o situaci v zemi a o svých dalších záměrech.

Kolem data letošní řeči podle internetového deníku Politico panovaly nejasnosti, protože prezidentův tým chtěl, aby Obama před Kongres předstoupil s již schválenou reformou zdravotnictví. Nebylo tak jasné, zda projev zazní na konci ledna, anebo na začátku února. Z toho, že šéf Bílého domu zprávu o stavu unie přednese už příští týden, podle deníku s největší pravděpodobností vyplývá, že Bílý dům již s variantou schválení reformy před projevem nepočítá.


Zprávu o stavu unie Obama poslední lednovou středu tradičně přednese v 21:00, podle středoevropského času se tak tedy stane ve čtvrtek ve 03:00. Lednové datum definitivně uklidní fanoušky seriálu Ztraceni. Původně je totiž znepokojily zprávy, že Bílý dům prezidentův projev Kongresu naplánuje na 2. únor, kdy se má ve Spojených státech začít vysílat napjatě očekávaná poslední řada seriálu. Prezidentův mluvčí Robert Gibbs sice tuto variantu již dříve vyloučil, jistotu ale fanoušci mají až nyní.

Prezidentovo poselství o stavu unie začíná kvůli vyšší sledovanosti v 21:00 od 60. let. Vůbec první televizní záznam této řeči byl pořízen v 1947 za prezidenta Harryho Trumana. Rozhlas prezidentovu řeč poprvé vysílal v roce 1923 za Calvina Coolidge.

Tradici zpráv o stavu unie založil před 220 lety první americký prezident George Washington. Stalo se tak 8. ledna 1790. Poselství o stavu unie upravuje druhý článek americké ústavy, kde se hovoří o tom, že "prezident podává vždy po určité době Kongresu informaci o stavu unie a doporučuje mu k uvážení opatření, která považuje za nutná a užitečná".

Už třetí prezident Thomas Jefferson při podávání zprávy o stavu unie opustil ústní formu. Důvodem bylo údajně to, že si nechtěl připadat jako monarcha. Omezil se také jen na obecná doporučení. V letech 1801 až 1912 prezidenti zprávu předkládali písemně a nechali ji předčítat. K tradici osobního přednesu se až v roce 1913 vrátil Woodrow Wilson, který dal poselství moderní formu s konkrétními návrhy.

Před rokem 1989 mohl zprávu zaslat Kongresu jak dosluhující prezident, tak ji mohl v rámci prvního projevu před parlamentem přednést jeho následovník. Od roku 1989 ale prezident přednáší zprávu až po roce působení ve funkci. Současný první muž USA Barack Obama přednesl svůj první projev loni v únoru, krátce po nástupu do úřadu. Američanům slíbil, že se jejich země zotaví z ekonomické krize. Ačkoli tato řeč nesla znaky zprávy o stavu unie, v prvním roce funkčního období se takto nenazývá.

Zdroje: ČTK