Obama představil imigrační reformu. Nelegálové se radují, republikáni zuří

- Aktuality autor: art

Americký prezident Barack Obama v pátek představil reformu imigračního systému, která by ho měla změnit tak, aby byl "spravedlivější a správnější". Dotknout by se měla až pěti milionů přistěhovalců, kterým nyní hrozí deportace. Jenže zatímco imigranti se radují, republikáni zuří a tvrdí, že prezident překročil hranice svých pravomocí.  

Nelegálové se radují, milionům z nich umožní Obamovy změny zůstat v USA

Nelegálové se radují, milionům z nich umožní Obamovy změny zůstat v USA,zdroj: Profimedia.cz

"Náš současný imigrační systém je rozbitý a každý to ví," prohlásil Obama a zdůraznil, že reforma není žádnou amnestií ale způsob, jak přimět miliony nelegálů, aby platily daně.

Připadá mu to lepší než deportace lidí, kteří žijí a pracují ve Spojených státech už dlouhou dobu. Odporovalo by to podle něj americkému duchu. "Jsme a vždy budeme národem přistěhovalců," zdůraznil prezident a dodal, že jím zvolená imigrační reforma je zlatou střední cestou mezi dvěma krajnostmi.

Imigranti se deportacím ale úplně nevyhnou, vypovězeni ze země ale budou podle Obamy především zločinci a přistěhovalci, kteří se do Spojených států propašovali teprve nedávno. Naopak například tvrdě pracujících matek s dětmi se týkat nebudou. 

Tagy: Spojené státy americký prezident americká politika imigrační reforma

Zdroje: ČTK