Obama požádal kongres o nasazení armády proti IS

- Aktuality autor: str

Americký prezident Barack Obama požádal Kongres, aby schválil nasazení armády proti radikálům z hnutí Islámský stát (IS). Šéf Bílého domu žádá o povolení vojenské mise na tři roky. Rozsáhlejší pozemní ofenzivu vyloučil. V krajních případech je připraven nasadit speciální jednotky.

Obamův plán je sesadit a zničit Islámský stát

Obamův plán je sesadit a zničit Islámský stát,zdroj: Profimedia.cz

Obamova žádost mezi zákonodárci nejspíš rozvíří debatu. Její součástí je i osobní komentář, ve kterém americkým prezident zdůrazňuje, že mu nejde o širší nasazení pozemních jednotek. O tom se v posledních týdnech hojně se spekulovalo.

Nejde o "schválení dlouhodobé, rozsáhlé pozemní operace jako byly ty, jež naše země podnikla v Iráku a Afghánistánu," ujišťuje Obama v žádosti Kongres. V podstatě tak jen žádá o posvěcení a prodloužení současného mandátu.

Operace proti IS jsou a budou podle Obamy obtížné. Koalice vedená Spojenými státy je podle něj však napevno v ofenzivě. "Naše koalice je silná, naše věc je spravedlivá a naše poslání bude mít úspěch," prohlásil Obama.

Členové amerického Kongresu přijali žádost s rozpaky. Zatímco republikáni by si přáli větší nasazení pozemních sil, demokraté jsou šokováni Obamovým rozhodnutím použít v krajním případě speciální jednotky.

Spojené státy vedou mezinárodní koalici proti IS od loňského srpna. Kromě arabských zemí z regionu v ní působí i Británie a Francie. Další spojenecké země dodávají vojenskou či humanitární pomoc. Někteří vojenští specialisté hovoří o tom, že pouhé nasazení letectva nestačí a že koalici čeká dlouhý boj. 

Tagy: Sýrie terorismus Irák Islámský stát (IS) Afganistán americký Kongres

Zdroje: ČTK