Obama ohlásil změnu pravidel boje proti teroristům

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 23. 5. 2013 21:07) - Aktuality autor: Sebastian Kantor

Americký prezident Barack Obama dnes oznámil, že podepsal upravená pravidla pro použití síly proti teroristům. Kromě Afghánistánu mají protiteroristické operace přejít od "neomezené války s terorem" k "úporným a cíleným" úderům zaměřeným na zničení konkrétních organizací. Současně hájil nasazení bezpilotních letounů, a to i proti americkým občanům, pokud se chystají zaútočit proti USA. Upozornil však, že při nasazení musí být jisté, že při náletu nebude zabit či zraněn žádný civilista.

Barack Obama

Barack Obama,zdroj: Reuters

Prezident v projevu na Univerzitě národní obrany ve Washingtonu hájil nasazení bezpilotních letounů, a to i proti americkým občanům, pokud se chystají zaútočit proti USA; v takovém případě americké občanství nemá sloužit jako štít pro teroristy. Upozornil však, že při nasazení musí být "téměř jisté", že při náletu nebude zabit či zraněn žádný civilista. 

Americké úřady dnes jen několik hodin před Obamovým projevem poprvé oficiálně přiznaly, že během útoků proti teroristickým cílům ve světě bezpilotní letadla zabila nejméně čtyři americké občany. Používání bezpilotních letadel vzbuzuje v USA právní kontroverze, protože vojenských prostředků je v podstatě využíváno pro policejní akce, při nichž by podle představ kritiků měl být brán ohled na občanská práva osob, jichž se týkají, obzvlášť když jde o americké občany. Problematické jsou také vedlejší civilní oběti.

Tagy: USA terorismus

Zdroje: ČTK