Obama lituje, že čínský disident nepřevzal ´Nobelovku´ osobně

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Americký prezident Barack Obama v pátek vyjádřil politování nad tím, že se čínský disident Liou Siao-po nemohl v pátek zúčastnit slavnostního předání Nobelovy ceny za mír. Čína muže vězní a převzetí ceny mu neumožnila.

Loňský laureát ceny Obama ale doufá, že Liou bude co nejdřív propuštěn z věznice, uvedla agentura Reuters. Čínský disident byl loni odsouzen k 11 letům vězení za rozvracení státu. 

"Liou Siao-po si zaslouží toto ocenění mnohem víc, než jsem si ho zasloužil já," uvedl Obama. "Je mi líto, že pan Liou a jeho žena byli připraveni o možnost zúčastnit se ceremoniálu, kterého jsme se loni zúčastnili (má žena) Michelle a já," dodal. 

Obama: Lidská práva jsou univerzální

Peking nepovolil Liouovi ani jeho žene cestu do Osla, aby zde ocenění převzali. Místo určené pro laureáta ceny proto zůstalo ve slavnostní síni radnice norské metropole demonstrativně prázdné. 

Čína také tvrdila, že udělení Nobelovy ceny disidentovi je útokem proti ní a snahou poškodit rostoucí sílu země. Obama zdůraznil, že respektuje různé kulturní tradice v různých zemích. Vyjádřil také obdiv k tomu, že Čína dokázala vyvést miliony lidí z chudoby a podpořila tak lidskou důstojnost. 

"Pan Liou nám však připomíná, že lidská důstojnost také záleží na rozvoji demokracie, otevřené společnosti a vlády práva," uvedl. "Práva lidských bytostí jsou univerzální. Nepatří jednomu národu nebo jednomu náboženství," zdůraznil také americký prezident. K propuštění nejnovějšího laureáta Nobelovy ceny za mír vyzvaly dnes také vysoká komisařka OSN pro lidská práva Navi Pillayová a šéfka evropské diplomacie Catherine Ashtonová.

Tagy: Čína obama Oslo disident Nobelova cena

Zdroje: ČTK