Obama jednal s republikány o zadlužení. Ve hře je pověst USA

- Aktuality autor: Danica Klein

Americký prezident Barack Obama dnes pokračoval ve vyjednávání s republikány o zvýšení stropu pro zadlužení země. Pozval si proto do Bílého domu vedení Kongresu.

Moc času již přitom nezbývá. Hranici pro dluh je nutné zvýšit do 2. srpna, jinak americké vládě dojdou peníze. Mohlo by to ohrozit pověst Spojených států jako spolehlivého dlužníka a v konečném důsledku otřást světovou ekonomikou.

Masivní škrty

"Světové kapitálové trhy by se potenciálně mohly rozhodnout, že plná víra ve Spojené státy a jejich kredit nic neznamenají. Mohlo by tak být sníženo hodnocení naší schopnosti splácet úvěry, úrokové sazby by mohly drasticky vzrůst, což by mohlo vytvořit spirálu vedoucí do druhé recese nebo něčeho horšího," řekl ve středu Obama.

Republikáni, jejichž hlasy Bílý dům potřebuje, zvýšení stropu pro zadlužení země ze současných zhruba 14,3 bilionu dolarů podmiňují masivními škrty v amerických rozpočtech.

Obama se jim podle dnešního vydání listu The New York Times snaží vyjít vstříc ambiciózním plánem uspořit během následujících deseti let čtyři biliony dolarů místo původně požadovaných dvou bilionů. Škrty by zasáhly důchodové zajištění, lékařskou péči pro chudé a staré, ale třeba i výdaje na obranu.

Zejména škrty v důchodech a zdravotních programech, které Obama dosud odmítal, jsou ale nestravitelné pro mnoho demokratů, kteří se obávají, že prezident republikánům ustupuje příliš. Sami by chtěli, aby součástí dohody o nové hranici pro americký státní dluh, bylo i zvýšení daní. To ale republikáni odmítají. Vyšší daně by podle nich ohrozily hospodářské oživení po nedávné hluboké recesi.

Kritika daňové legislativy

Podle deníku The New York Times nicméně Obama tajně vyjednává se šéfem Sněmovny reprezentantů Johnem Boehnerem. Republikánský předák údajně vyjádřil ochotu zvážit nové daňové příjmy ve výši jednoho bilionu dolarů, pokud by vyplynuly z komplexní daňové reformy. Boehner opakovaně kritizoval americkou daňovou legislativu jako příliš složitou.

Šéf republikánské většiny ve sněmovně Eric Cantor ale nadále jakékoliv zvyšování daní odmítá. Uvedl nicméně, že je ochoten s Obamou vyjednávat o zrušení některých daňových výjimek pro firmy. Šéf Bílého domu například dlouhodobě volá po zrušení úlev pro naftařské a plynárenské koncerny. Skončit by mohly i dotace pro etanol.

Dnešní jednání podle očekávání nepřineslo zásadní průlom. Obama po jeho skončení pouze oznámil, že obě strany se dohodnout chtějí a že další schůzka se uskuteční v neděli. Z jeho slov ale bylo patrné, že zásadní rozdíly mezi demokraty a republikány nadále přetrvávají. "Všechny strany to bude politicky bolet," podotkl prezident k možné dohodě.

Osm bilionů dolarů

Kongres stanovuje americké vládě strop pro zadlužení od roku 1917, aby získal kontrolu na výdaji vlády. Hranice pro dluh tehdy činila 11,5 miliardy dolarů. Do té doby američtí zákonodárci schvalovali každé nové dluhopisy, jež americká vláda vydala. Jen od roku 1962 se strop zvýšil čtyřiasedmdesátkrát, z toho desetkrát od roku 2001.

Spojené státy se s rychlým růstem zadlužení potýkají zejména v posledních letech. Mohou za to obří rozpočtové schodky, které během vlády prezidenta Baracka Obamy pravidelně překračují hranici bilionu dolarů.

Jen v nynějším fiskálním roce, který skončí v září, deficit amerického rozpočtu podle odhadů stoupne na rekordních 1,5 bilionu až 1,6 bilionu dolarů. Za vysokými schodky je nedávná hluboká recese, ale i výdaje na válku v Iráku a Afghánistánu.

Ještě v roce 2005 činil americký státní dluh zhruba osm bilionů dolarů. V roce 1980 představoval z dnešního pohledu pouhých 900 miliard dolarů.

Zdroje: ČTK