Obama dnes nominuje Johna Kerryho na pozici ministra zahraničí

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Prezident Barack Obama má v úmyslu ještě dnes předložit nominaci demokratického senátora Johna Kerryho na post příštího ministra zahraničí USA. Agentuře AP to sdělily informované zdroje z americké vlády. Kerry má ve funkci šéfa americké diplomacie nahradit Hillary Clintonovou a jeho schválení v Kongresu by mělo být hladké. 

Barack Obama a John Kerry.

Barack Obama a John Kerry.,zdroj: wordpress.com

Křeslo ministra zahraničí se stane prvním z vládních postů, které Obama před lednovým formálním zahájením svého druhého prezidentského mandátu obmění. Do čela uchazečů o nejvyšší diplomatický post se dostal poté, co z něj vypadla stálá americká představitelka v OSN Susan Riceová. Důvodem byla silná vlna kritiky, která vůči ní zazněla ze strany republikánů po zářijovém útoku na americký konzulát ve východolibyjském městě Benghází. 

Kerry působil dlouhá léta v Senátu za stát Massachusetts. Jeho schválení v Senátu by mělo proběhnout hladce, protože má silné vazby na demokraty i na republikány. 

Devětašedesátiletý politik je od roku 1995 podruhé ženatý s Teresou Heinzovou, dědičkou proslulého kečupového impéria. Jeho předkové z otcovy strany žili v rakousko-uherské monarchii, Kerryho dědeček Fritz Kohn se narodil v dnešním Horním Benešově na Bruntálsku.

Tagy: USA obama

Zdroje: ČTK