Obama dá jako dar Porošenkovi miliardu na obranu země

- Zprávy autor: Ondřej Neufus

Ukrajinský prezident Petro Porošenko míří do USA, kde na něj čeká prezident Obama s dárkem - 53 miliony dolarů. Dohromady zhruba 1,1 miliardy korun má být využito především na obranu země. Sedm milionů dolarů má jít na humanitární potřeby.

Barack Obama

Barack Obama,zdroj: Getty Images

Spojené státy poskytnou Ukrajině v rámci nové pomoci 53 milionů dolarů (přes 1,1 miliardy korun). Dar ještě ve čtvrtek oznámí prezident Barack Obama, který tak učiní u příležitosti návštěvy ukrajinské hlavy státu Petra Porošenka v USA. Porošenko předtím v Kongresu požádal o pomoc pro armádu a o zvláštní spojenecký status.

Ze zmíněné sumy podle nejmenovaného vysokého představitele Obamovy administrativy půjde 46 milionů dolarů na posílení ukrajinské bezpečnosti a zbývajících sedm milionů dolarů je vyhrazeno na humanitární potřeby. Součástí pomoci je podle AP mimo jiné radarové vybavení k detekci minometné a dělostřelecké palby, vojenská vozidla a hlídkové lodě či ochranné prostředky pro vojáky.

USA tak podle zdrojů z Bílého domu nadále Ukrajincům odmítají poskytnout zbraně. Doposud Washington na podporu ukrajinské armády vynaložil asi 60 milionů dolarů (asi 1,3 miliardy).

Tagy: USA Ukrajina dar obrana Barack Obama Petro Porošenko

Zdroje: ČTK