Obama chce za místopředsedkyni Fedu Yellenovou

- Aktuality autor: red

Americký prezident Barack Obama se chystá nominovat na funkci místopředsedkyně Rady guvernérů americké centrální banky (Fed) Janet Yellenovou (62).

Tvrdí to zdroje agentury Reuters. Jedná se o druhou nejvyšší pozici v rámci Fedu, hned za šéfem banky Benem Bernankem. Yellenová by nahradila Donalda Kohna, který se po zhruba 40 letech ve službách Fedu rozhodl odejít do důchodu.


Yellenová je ve finančním světě považována za respektovanou odbornici na centrální bankovnictví, která patří mezi takzvané holubice. Tak se říká centrálním bankéřům, kteří svou měnovou politikou podporují hospodářský růst a tvorbu pracovních míst i za cenu, že tím přechodně zvýší inflaci. Opakem holubic jsou jestřábi, kteří prosazují přísnou měnovou politiku s důrazem na boj s inflací a udržení cenové stability.


Yellenová odmítla spekulace o své nominaci potvrdit a stejné stanovisko zaujalo také americké ministerstvo financí. Bílý dům se ke spekulacím zatím nevyjádřil. Druhého nejmocnějšího člověka ve vedení Fedu bude muset schválit americký Senát.

Tagy: obama

Zdroje: ČTK