Obama: Cesta k míru na Blízkém východě? S Izraelem se neshodnu

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Americký prezident Barack Obama v pátek přiznal, že se v mnoha aspektech rozchází s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem v názorech na cesty k dosažení míru na Blízkém východě.

"Takové rozpory se ale mezi přáteli stávají," řekl Obama podle agentury AP na tiskové konferenci po setkání s Netanjahuem ve Washingtonu. Izraelský premiér odmítl Obamův čtvrteční návrh na vznik samostatné Palestiny v hranicích před rokem 1967. 

Po dlouhém jednání v Bílém domě předstoupili oba politici před novináře, které pozdravili s úsměvy navzdory hlubokému napětí, jež jejich rozhovor obklopovalo. 

Netanjahu: Fatah si musí vybrat. Mír s Izraelem, nebo pakt s Hamasem

Podle Netanjahua může Izrael učinit určité ústupky v mírových jednáních. Izraelský premiér ale zároveň zopakoval tvrzení, že Izrael se nemůže stáhnout k hranici z roku 1967, kterou označil za "neubránitelnou". 

Netanjahu ocenil Obamovo blízkovýchodní snažení. Ujistil zároveň, že Izrael chce mír, "já chci mír". Na adresu Palestinců Netanjahu řekl, že si jejich vedení musí vybrat mezi paktem s (radikálním islámským) hnutím Hamas, nebo mírem s Izraelem. 

Obama zklamal Izrael

Oba politici se shodli v hodnocení "arabského jara". Revolty proti autoritativním režimům v severní Africe a na Blízkém východě jsou podle nich příležitostí i výzvou. 

Obama a Netanjahu se setkali pouhý den po Obamově klíčovém projevu k Blízkému východu. Obama v něm jako první americký prezident otevřeně podpořil vznik palestinského státu v hranicích do roku 1967, kdy Izrael po šestidenní válce zabral část palestinských území. 

Tento Obamův výrok vyvolal v Izraeli zklamání a rozhořčení, nadchl ale Palestince a vzbudil kladný ohlas v Jordánsku i u takzvaného blízkovýchodního kvartetu (OSN, EU, Rusko,USA).

Tagy: USA obama Izrael Palestina mír

Zdroje: ČTK