Obama a Putin se setkali po pěti měsících

- Aktuality autor: var

Americký prezident Barack Obama a ruský prezident Vladimir Putin se spolu několikrát krátce neformálně setkali během summitu Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří APEC v Pekingu. Mluvili spolu mimo jiné o Sýrii, Ukrajině a Íránu.

Barack Obama a Vladimir Putin se setkali v Pekingu

Barack Obama a Vladimir Putin se setkali v Pekingu,zdroj: Profimedia.cz

Oba státníci se spolu od pondělka, dle oficiálních zdrojů, "víc než dvakrát" sešli v přestávkách mezi oficiálním programem summitu. Tématem jednání byly prý rovněž rusko-americké vztahy.

Mezi Spojenými státy a Ruskem panuje napětí kvůli ruské podpoře proruských separatistů v konfliktu na východní Ukrajině a s tím souvisejícími západními sankcemi vůči Moskvě. Američané také Rusy kritizují za jejich podporu syrského prezidenta Bašára Asada. 

Vůdci obou zemí spolu v uplynulém roce komunikovali převážně telefonicky. Naposledy se Obama a Putin sešli při oslavách vylodění v Normandii letos v červnu.

Obama a Putin se rovněž v tomto týdnu zúčastní summitu států G20 v australském Brisbane. Představitelé Bílého domu předem sdělili, že se v Pekingu ani v Brisbane neplánuje oficiální jednání Obamy a Putina, očekává se ale jejich neformální dialog. 

Tagy: Rusko Čína Sýrie USA Ukrajina diplomacie zahraniční politika mezinárodní vztahy

Zdroje: ČTK