O osudu Vesecké rozhodne vláda ještě v říjnu

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) předloží vládě 27. října návrh personálního řešení situace na Nejvyšším státním zastupitelství. Po středečním jednání vlády to uvedl ministr vnitra a vicepremiér Radek John (VV). Ten věří, že Renata Vesecká bude odvolána.

Věci veřejné žádají co nejrychlejší odvolání nejvyšší státní zástupkyně Renaty Vesecké. O Pospíšilově chystaném kroku prý své koaliční partnery informoval předseda ODS a vlády Petr Nečas.

Nečas: S rozhodnutím budou VV a TOP spokojeni

"Pan předseda nás ujistil, že s tím budeme spokojeni, že pro něj budeme hlasovat," podotkl ministr vnitra. Podle Johna to při známém stanovisku jeho strany i koaliční TOP 09 "dává naději". Krátce po víkendových senátních a komunálních volbách tak očekává "konečné řešení tohoto problému". 

O osudu Vesecké měla podle představ zástupců VV jednat tento týden koaliční schůzka označovaná jako K9. Ta se však do voleb nesejde, a tak o věci dnes jednali vrcholní představitelé trojice koaličních stran na okraj jednání vlády ve formátu "K-X", poznamenal John. "Situace je dramatická i kvůli volbám, není čas na podrobnější jednání," dodal. 

V pondělí se zástupci VV chtějí sejít s neoficiálním kandidátem na nového šéfa Nejvyššího státního zastupitelství Pavlem Zemanem, nynějším českým zástupcem v organizaci Eurojust. Zeman sám už dal najevo připravenost se této funkce ujmout. O schůzce chce John informovat svůj poslanecký klub.

Tagy: Vláda rijen rozhodnutí pospíšil Vesecká

Zdroje: ČTK