O osudu Topolánka rozhodne čtvrtek, sejde se grémium

- Aktuality autor: red

O budoucnosti předsedy ODS Mirka Topolánka se rozhodne ve čtvrtek, kdy se sejde grémium ODS. Termín jednání oznámil Topolánek spolu s žádostí, aby mu do té doby dali novináři na odpověď, jak bude poté postupovat, čas.

"Tímto respektuji i přání volebního lídra Petra Nečase. Jistě pochopíte, že do té doby nebudu reagovat na žádné dotazy, ani poskytovat žádné rozhovory a vyjádření," uvedl v prohlášení. 

Nečas ve čtvrtek Topolánka nahradil na postu volebního lídra, výkonná rada předsedu stáhla z jihomoravské kandidátky pro květnové sněmovní volby kvůli. Odvolat ho širší vedení nemůže, vzdát se nejvyšší stranické funkce mu ale doporučilo, vše kvůli kontroverzním výrokům na adresu homosexuálů a Židů. Část ODS chce, aby se Topolánek funkce vzdal co nejdříve. 

Podle místopředsedů Petra Gandaloviče a Petra Bendla by se tak odstranila "dvojkolejnost" vedení. První místopředseda David Vodrážka ale míní, že Topolánek by měl z čela strany odejít až po volbách a dává mu čas do příštího jednání výkonné rady - tedy přibližně měsíc - na rozhodnutí, jak se zařídit.

Nečas sám se koncem minulého týdne nechal slyšet, že k odchodu nechá Topolánkovi tolik času, kolik bude on sám potřebovat. Podle něj sice "dlouhodobá dvojkolejnost není něco, co by prospívalo dobrému chodu politické strany", ale rozhodnutí je na Topolánkovi. 

Odchod Topolánka z politické scény ovlivňuje i komunikaci občanských demokratů s vládou. Až grémium má totiž rozhodnout, kdo bude ODS reprezentovat na schůzce šéfa vlády s lídry ODS a ČSSD, na které se má domluvit, jak dál po odchodu zelených z vlády. 

Podle politologů byla výměna v čele ODS potřebná. Topolánek v uplynulých měsících straně spíše škodil a Nečas má nyní podle politologů šanci znovu přilákat některé voliče, kteří se od občanských demokratů odvrátili.

Tagy: ODS topolánek grémium

Zdroje: ČTK