O likvidaci syrských chemických zbraní se pere 14 společností

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Zájem o účast na likvidaci části syrských chemických zbraní projevilo 14 soukromých společností. Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na Organizaci pro zákaz chemických zbraní (OPCW). Jde o firmy pocházející ze Spojených států, Británie, Ruska, Číny či Saúdské Arábie. OPCW by měla oznámit na začátku příštího měsíce, které z nich veřejnou soutěž vyhrály a zakázku získaly. 

Nepokoje v Sýrii

Nepokoje v Sýrii,zdroj: Profimedia.cz

Jak upřesnila Organizace pro zákaz chemických zbraní, svou nabídku účastnit se likvidace podaly například firmy Airbus Defense & Space či Veolia z Francie, Augean Plc a Remondis z Británie, Vector LLC z Ruska, švýcarský Dottikon AG, německý Verein či finský EkoKem AB. 

Organizace se obrátila na privátní sektor loni v listopadu poté, co zneškodnění asi 500 tun chemikálií a milionů litrů odpadních vod či tekutého odpadu na svém území odmítly Albánie, Norsko a zdráhavě se k tomu postavila i belgická vláda. 

OPCW loni na podzim přijala plán na zničení syrských chemických zbraní mimo Sýrii do poloviny roku 2014. V něm se počítá s tím, že ze země bude odvezeno celkem asi 1300 tun nebezpečných látek. První chemické zbraně byly v syrském přístavu Latákíja přeloženy na dánskou loď na začátku ledna. Až jich bude více, plavidlo by je mělo převézt do italského přístavu, kde budou přeloženy na palubu amerického plavidla MV Cape Ray vybaveného zařízením pro zničení látek na moři. 

Se zničením syrských bojových chemických látek pomůže Německo na svém území a Británie, která dodá Američanům potřebné technické vybavení a proškolí personál. Likvidaci části chemikálii ale budou mít na starosti právě soukromé společnosti. 

Vláda syrského prezidenta Bašára Asada přistoupila na zničení svých zásob bojových plynů po chemickém útoku u Damašku loni v srpnu, při němž zahynulo více než 1400 lidí. Režim se od útoku distancoval, s likvidací ale souhlasil, aby se vyhnul hrozbě vojenského zásahu Spojených států. 

Tagy: likvidace chemických zbraní

Zdroje: ČTK