O azyl v Unii žádají nejvíce Afghánci, Syřané a Rusové

- Aktuality autor: Sebastian Kantor

O azyl v zemích Evropské unie nejvíce usilují lidé z Afghánistánu, ale na druhé místo se loni dostali uprchlíci ze Sýrie, kteří předstihli občany Ruska. Vyplývá to z dnes zveřejněných údajů Evropského statistického úřadu (Eurostat), podle něhož je nejvíce žadatelů o azyl v Německu, Francii a Švédsku. V České republice je jich poměrně málo i v přepočtu na počet obyvatel.

Vlajka Evropské unie

Vlajka Evropské unie,zdroj: wikipedia

Podle Eurostatu se v 27 zemích unie počet žadatelů o azyl zvýšil na 332.000. V roce 2011 jich bylo 302.000. 

Stejně jako v roce 2011 nejvíce o azyl žádali Afghánci (osm procent žadatelů). Na druhé místo se dostali občané Sýrie, za kterými těsně následují Rusové (v obou případech sedm procent), Pákistánci a Srbové (po šesti procentech). 

Nejoblíbenější jsou Německo a Francie

Lidi usilující o azyl nejvíc přitahuje Německo (23 procent všech žádostí EU), Francie (18 procent), Švédsko (13 procent), Británie a Belgie (po osmi procentech). V přepočtu na počet obyvatel je nejvíce žádostí o azyl na Maltě (5000 na milion obyvatel), ve Švédsku (4600), Lucembursku (3900), Belgii (2500) a Rakousku (2100). Naopak nejméně jich je v Portugalsku (30), Estonsku, Španělsku (po 55) a v ČR (70). V absolutních číslech bylo loni v ČR 740 žadatelů o azyl. 

Loni soudy první instance ve všech zemích EU odmítly 73 procent žádostí o azyl a zbytek vyřídily kladně. Obdobně je na tom i ČR, kde soudy první instance rozhodly v 720 případech, z toho v 175 případech žádosti o azyl vyhověly. 

V některých státech EU pochází velká část žadatelů z jediné země. Například na Maltě jsou žadatelé ze 60 procent ze Somálska, v Polsku z 57 procent z Ruska a v pobaltských státech asi polovinu žadatelů tvoří Gruzíni. 

V ČR ze 740 registrovaných žadatelů o azyl bylo loni 175 z Ukrajiny, 70 ze Sýrie a 55 z Běloruska.

Tagy: Rusko Afghánistán Sýrie imigrace

Zdroje: ČTK