NS nechce sjednocující stanovisko pro rozhodování o výživném

- Aktuality autor: red

Nejvyšší soud (NS) nechce řešit nejednotný postup české justice při rozhodování o výši výživného na dítě zvláštním sjednocujícím stanoviskem.

Jde prý o příliš složitou a proměnlivou problematiku. Ministerstvu spravedlnosti soud doporučil vypracovat informační materiál pro veřejnost, který by sloužil jako podklad při uzavírání dohod o výživném, řekl mluvčí soudu Petr Knötig.


O stanovisko nedávno požádala soud ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová. Vadilo jí, že různí soudci rozhodují o výživném podle rozdílných kritérií. Chtěla na základě stanoviska Nejvyššího soudu hledat jednotnou linii v rozhodování, minimální a průměrnou výši výživného a stanovit způsob výpočtu.


Soud zdůraznil potřebu individuálního rozhodování jednotlivých případů. "Jde o problematiku velmi širokou, která zahrnuje více aspekty sociologické než aspekty právní. Variabilita života totiž neumožňuje plošně nastavit jednotnou praxi ve věcech výživného," uvedl Nejvyšší soud v tiskovém prohlášení.


Nový informační materiál by měl podle NS vzniknout ve spolupráci s ministerstvem spravedlnosti. "Tento materiál by pomáhal uzavírat dohody o výživném. Byl by dostupný buď za symbolickou cenu, nebo zcela zdarma na poštách, novinových stáncích, správách sociálního zabezpečení a podobných veřejně přístupných místech," uvedl Knötig.


NS rovněž poukázal na návrh, který vzešel z Krajského soudu v Ostravě. O výživném by podle návrhu mohl v prvním stupni rozhodovat jiný orgán než soud. "Toto rozhodnutí by pak bylo soudně přezkoumatelné. Tento návrh podle Nejvyššího soudu rozhodně stojí za diskusi," řekl Knötig.


Náměstek Kovářové pro sekci legislativy Marek Görges nedávno uvedl, že stejné dítě nyní může teoreticky dostat při rozhodování u jednoho soudu výživné 1000 korun, ale u jiného soudu třeba 3000 korun, a to při stejných rodinných poměrech. Ministerstvo ale zároveň uvedlo, že neusiluje o vytvoření nějakých neměnných "tabulek". V každém případě je prý nutné zohlednit rodinné poměry a cenovou hladinu v místě bydliště.

Zdroje: ČTK