Novým prezidentem Venezuely je Chávezem vybraný Nicolas Maduro

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Novým prezidentem Venezuely se stal Nicolás Maduro, kterého si jako loajálního nástupce vybral před svou nedávnou smrtí radikálně levicový a protiamerický Hugo Chávez. Výsledek nedělních prezidentských voleb oznámila Národní volební rada. Opozice ale obvinila vládní socialisty z ovlivňování hlasování a vítězství úřadujícího prezidenta neuznala.

Nicolas Maduro

Nicolas Maduro,zdroj: Reuters

Maduro podle ústřední volební komise získal 50,7 procenta hlasů, zatímco lídr protichávezovské opozice Henrique Capriles 49,1. Výsledky ukázaly, že země je po Chávezově smrti rozdělena na dva nesmiřitelné tábory. Madurovi již ke zvolení gratulovali prezidenti Ruska a Běloruska Vladimir Putin a Alexandr Lukašenko. 

Caracas již před oznámením výsledků zaplavily desetitisíce lidí. Napjaté očekávání se u Caprilesových příznivců změnilo v hněv a davem znělo hlasité volání "podvod". Opoziční vůdce však k žádné oficiální demonstraci své lidi nevyzval, ačkoli dal jasně najevo, že se s výsledky nemíní spokojit. 

"Dnes jsem nebojoval proti kandidátovi, ale proti celkovému zneužití moci," prohlásil Capriles. Počet případů, kdy podle něj došlo k volební manipulaci, vyčíslil na více než 3000. Madurovi lidé údajně sahali k celé škále prostředků od střelby až po opětovné otevírání volebních místností po oficiálním ukončení hlasování. 

Hlasy chtějí pokračování chávezovské éry

Z Madurova tábora se naproti tomu ozývala hesla oslavující pokračování chávezovské éry; o regulérnosti výsledků tu nepochyboval nikdo. "Dnes můžeme říci, že jsme spravedlivě vyhráli," prohlásil Maduro před davem příznivců, kteří se sešli u prezidentského paláce v Caracasu. Nenechal přitom nikoho na pochybách, komu vděčí za svůj triumf: v ruce držel velký Chávezův portrét a při zpěvu národní hymny nechal z reproduktorů zaznít hlas zemřelého "velitele". 

Na adresu opozice vítěz voleb řekl, že nechce násilí a že stejně jako Capriles žádá volební radu, aby sčítání hlasů překontrolovala. 

Rada ve svém nočním prohlášení vyzvala obyvatele, aby respektovali volební výsledek. Na klid v ulicích dohlíží od víkendu na 150.000 příslušníků bezpečnostních sil, žádné vážnější incidenty dosud nejsou hlášeny. Kdy dojde k přepočítání hlasů požadovaném oběma kandidáty, zatím rada neupřesnila, výsledek však označila za nezvratný. 

Putin a Lukašenko se z vítězství radují

Radost z Madurova zvolení již dali najevo dlouholetí Chávezovi spojenci - ruský prezident a jeho běloruský protějšek. Putin pogratuloval novému venezuelskému prezidentovi a vzkázal mu, že věří v pokračování nadstandardních vztahů. Moskva v minulosti investovala do venezuelského ropného průmyslu miliardy dolarů a dodávala Chávezovi na dluh zbraně. Podle prohlášení Kremlu Putin doufá, že Maduro tyto vztahy upevní. Běloruský prezident Lukašenko rovnou s blahopřáním pozval Madura k návštěvě Minsku. "Volba venezuelského lidu ukazuje obrovskou důvěru a uznání vašich výjimečných zásluh v oblasti ochrany veřejných zájmů Venezuely," uvádí se v Lukašenkově prohlášení. 

Poněkud méně entuziasmu dal najevo dosud tichý Madurův oponent a "dvojka" venezuelských socialistů Diosdado Cabello. Těsné vítězství není podle předsedy parlamentu pro chávisty nijak dobrým výsledkem. "Jsme povinni učinit hlubokou sebekritiku," uvedl Cabello na Twitteru, čímž naznačil možné zostření vnitrostranického boje. 

Průzkumy dávaly padesátiletému bývalému řidiči autobusu a odborářskému předákovi Madurovi náskok od deseti do 20 procentních bodů. Ale v závěru kampaně jedna sondáž ukázala, že velký náskok favorita se smrskl na sedmibodový, další průzkumy uváděla jednobodový rozdíl. 

Vítězství je slabé

Nakonec Maduro podle Reuters vyhrál jen asi o 235.000 hlasů, přičemž se bojovalo o hlasy téměř 19 milionů voličů. Nedělní hlasování tak skončilo nejtěsnějším rozdílem, jakým byl ve Venezuele za poslední půlstoletí prezident zvolen. 

K urnám přišlo 79 procent lidí, což je pouze o procento méně než rekordní účast při říjnových volbách, v nichž naposledy triumfoval Chávez. 

Vládní kandidát Maduro nastupoval do klání z pozice "jediného garanta" zachování sociálních programů, financovaných z ropných výnosů. 

Čtyřicetiletý právník a stoupenec tržní ekonomiky Capriles mimo jiné sliboval, že skoncuje s ropnými "dárky" pro Kubu a další spojence levicového režimu, kterými Chávez budoval svůj vliv.

Tagy: Venezuela volba prezidenta Caracas

Zdroje: ČTK