Nový šéf diplomacie Kohout "hodil přes palubu" šéfku své sekce a sekretáře Plíška

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 16. 7. 2013 17:15) - Aktuality autor: Jakub Konečný

Nový šéf české diplomacie Jan Kohout odvolal z funkce vrchní ředitelku sekce ministra zahraničí Kateřinu Weissovou a generálního sekretáře ministerstva Jaromíra Plíška, řekla mluvčí ministerstva zahraničí Johana Grohová. V personální politice ministerstva by se dále v řádu týdnů měla obnovit výměna velvyslanců, která zamrzla kvůli sporu prezidenta Miloše Zemana a bývalého ministra zahraničí Karla Schwarzenberga (TOP 09).

Jan Kohout

Jan Kohout,zdroj: Isifa.com

Po Schwarzenbergově odchodu z ministerstva spor o velvyslance, který blokoval výměny diplomatů a ztěžoval práci ministerstva, skončil. 

Zeman se proto podle všeho chystá podepsat jmenování první skupiny nominovaných velvyslanců, kteří již čekají na to, že vyjedou do zahraničí. Kdo v první skupině bude, se ještě podle informací upřesňuje. Hospodářské noviny napsaly, že by mohlo jít o Brazílii, Rakousko či Kanadu. Server Česká pozice tvrdí, že už tento týden Zeman podepíše nominaci diplomata Jiřího Havlíka, který by měl z Mexika zamířit do Brazílie. 

Funkci za odvolanou ředitelku Weissovou, která šéfovala Schwarzenbergovu kabinetu, dočasně převzal první náměstek ministra Jiří Schneider, uvedla Grohová. Weissová nastoupila spolu se Schwarzenbergem. Spekulovalo se o tom, že by mohla být v budoucnu velvyslankyní v Británii, to je ale nyní nepravděpodobné. 

Pozice generálního sekretáře zůstává zatím prázdná. Plíšek měl podle původních Schwarzenbergových plánů vyjet jako velvyslanec na Slovensko. Tam ale Zeman prosazuje manželku bývalého prezidenta Livii Klausovou. Předseda úřednické vlády Jiří Rusnok už dal najevo, že s jejím jménem problém nemá. Podle všeho má podobný názor i Kohout, takže Plíškovy šance na výjezd do Bratislavy už jsou zřejmě téměř nulové. Rusnok se vstřícně postavil také k nominaci europoslance KSČM Vladimíra Remka na místo velvyslance v Moskvě. Podle některých zdrojů Remek zatím není příliš aktivní v přípravě na případný odjezd do Moskvy. O Remkovi i Klausové by každopádně ještě měla jednat vláda. 

Jaké další personální změny přímo v pražské struktuře Černínského paláce Kohout ještě chystá, není jasné. Již dříve podotkl, že bude měnit nejbližší spolupracovníky. Na pozicích náměstků ministra zahraničí zatím zůstávají diplomat Schneider, bývalý poslanec ODS Tomáš Dub a diplomatka Veronika Kuchyňová Šmigolová, kterou Schwarzenberg jako ministr v demisi jmenoval do funkce náměstkyně 1. července. K otázce ČTK, zda náměstci zůstanou, se Kohout zatím nevyjádřil.

Tagy: odvolání diplomacie

Zdroje: ČTK