Nový peruánský prezident se ujal vedení země

- Aktuality autor: red

Nový peruánský prezident, devětačtyřicetiletý Ollanta Humala dnes v metropoli Limě složil přísahu a ujal se tak vedení země. Před Humalem, který v červnových volbách zvítězil nad konzervativní kandidátkou Keiko Fujimoriovou, stojí úkol vyřešit závažný problém chudoby v této jihoamerické zemi.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Ta se podle agentury Reuters dotýká každého třetího Peruánce, a to i přes významný růst ekonomiky, hodnocený experty jako jeden z nejvyšších na světě.

Humala, který si je blízký s venezuelským levicovým prezidentem Hugo Chávezem, přislíbil spravedlivější rozdělení bohatství země pomocí sociálních programů, zvýšení minimálních platů, zajištěním penzí pro všechny Peruánce starší 65 let a zdaněním mimořádných příjmů těžebních společností.

"Chtěli bychom, aby termín sociální vyloučení navždy zmizel z našeho slovníku a životů," prohlásil ve svém prvním projevu po přísaze, které byli přítomní četní zahraniční hosté. "Hospodářský růst a sociální začlenění půjdou ruku v ruce," uvedl.

Jak připomíná Reuters, Humala, bývalý radikál, se tak snaží odlišit od svého předchůdce Alana Garcíi, který byl kritizován za to, že i přes ekonomický růst nechal třetinu Peruánců žít v bídě. Humala přislíbil umírněnou vládu a zachování současného modelu tržního hospodářství.

Tagy: chudoba řešení problém Peru

Zdroje: ČTK