Nový newyorský starosta de Blasio složil slib

- Aktuality autor: Danica Klein

Bill de Blasio dnes složil slib a stal se 109. starostou New Yorku. Po téměř dvaceti letech tak největší americké město znovu vede demokrat. Ve funkci nový šéf radnice vystřídal Michaela Bloomberga, který úřad zastával 12 let. 

Bill de Blasio

Bill de Blasio,zdroj: Getty Images

Dvaapadesátiletý de Blasio slib složil dvakrát. Poprvé při malé soukromé ceremonii ve svém bydlišti v Brooklynu jen několik minut po půlnoci místního času. O dvanáct hodin později (18:00 SEČ) pak znovu složil slib při veřejném inauguračním obřadu na schodišti u vchodu do radnice. 

"Je to začátek cesty, po které půjdeme společně. Čeká nás spousta velkých věcí," prohlásil nový starosta města, ve kterém žije více než 8,3 milionu lidí. 

De Blasio chce radikálně změnit kurz, který razil jeho předchůdce. Toho kritizoval mimo jiné za to, že ve městě výrazně vzrostla majetková nerovnost, a slíbil významně snížit rozdíly mezi "dvěma městy", tedy mezi chudými a bohatými. Plánuje proto zvýšení daní bohatým a získané peníze hodlá rozdělit ve prospěch ostatních. 

V New Yorku bydlí podle agentury AFP 70 miliardářů a 389.000 milionářů, ale 21,2 procenta obyvatel velkoměsta žije pod hranicí bídy. Touto hranicí je podle AFP například pro čtyřčlennou rodinu roční příjem menší než 23.400 dolarů (465.420 korun). 

Nový starosta chce také zrušit dosavadní praxi umožňující policii prohledávat chodce, aniž by se dopustili trestné činnosti. Podle de Blasia se kontroly, které byly klíčovým opatřením v Bloombergově tažení proti zločinnosti, týkaly hlavně mladých černochů. Ve volbách na začátku loňského listopadu de Blasio jasně porazil republikána s českými kořeny Joea Lhotu. 

Jednasedmdesátiletý miliardář a filantrop Bloomberg ve svém posledním vystoupení v roli starosty v úterý vyjádřil přesvědčení, že New York za jeho správy vzkvétal. Od jeho nástupu v lednu 2002 se podle AFP ve městě především výrazně snížila kriminalita, přibyl milion stromů a město zaplavily tisícovky jízdních kol, která si lidé mohou v rámci nového samoobslužného systému na ulici půjčovat. 

Hlavní ceremonii nástupu nového starosty vedl bývalý americký prezident Bill Clinton, se kterým de Blasio v minulosti úzce spolupracoval. Slavnostního aktu se zúčastnila také Clintonova manželka a někdejší ministryně zahraničí Hillary Clintonová, které nový šéf radnice kdysi pomáhal s úspěšnou kampaní do Senátu a která podle AP uvažuje o kandidatuře na prezidentský post ve volbách v roce 2016. 

Tagy: New York starosta

Zdroje: ČTK