Nový italský premiér Monti zahájil jednání. Jak si povede "nudný" patron?

- Aktuality autor: Danica Klein

AKTUALIZOVÁNO. Nový italský premiér Mario Monti, kterého v neděli prezident Giorgio Napolitano pověřil sestavením dočasné vlády, dnes zahájil jednání o novém kabinetu, který má zemi vyvést z krize.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Monti se sejde s vedením dvou parlamentních stran - Jihotyrolské lidové strany (SVP) a separatistické Ligy severu (LN). Chce je přesvědčit, aby daly důvěru jeho vládě, která má být složená hlavně z politicky neangažovaných odborníků.

Několik dní

Obtížné jednání čeká Montiho hlavně s šéfem Ligy severu Umbertem Bossim, který už dal na rozdíl od dalších parlamentních stran najevo, že jeho poslanci nehodlají nový kabinet podporovat. Pro některá chystaná opatření však prý při hlasování ruku zvednou.

Maraton vyjednávání bude pokračovat také v úterý, kdy se Monti sejde s nejdůležitějšími parlamentními hráči - se zástupci pravicové strany Lid svobody vedené dosavadním premiérem Silviem Berlusconim a s vedením nejsilnější opoziční síly, levicové Demokratické strany.

Monti zatím oficiálně nesdělil, jak dlouho budou vyjednávání o novém kabinetu trvat. Očekává se však, že by to mělo být jen několik dní. Před poslance by tak mohl premiér předstoupit ještě tento týden. Nic bližšího se zatím neví ani o konkrétních jménech budoucích ministrů. Podle italských médií chce 68letý ekonom Monti vést poměrně štíhlou vládu s 12 ministry, převážně renomovanými odborníky bez přímých vazeb na jednotlivé politické strany.

Klesá deset let

Ačkoli italský parlament v sobotu díky nabídce rezignace dosavadního premiéra Berlusconiho schválil sérii reformních zákonů, čeká Montiho v nadcházejících měsících řada nelehkých úkolů. Nejdůležitější bude přesvědčit trhy, že Itálie je schopna si poradit s veřejným dluhem a hospodářskou recesí.

Jmenování Montiho prozatím investory uklidnilo - ceny akcií na burzách v západní Evropě pokračují v růstu a výnos klíčového státního dluhopisu se splatností deset let klesá. Hodně napoví i nadcházející aukce státních dluhopisů s pětiletou splatností, kterých chce Itálie prodat až za tři miliardy eur.

Tagy: Vláda Itálie krize berlusconi demise

Zdroje: ČTK