Novinářům, kteří nachytali starostu úplatkáře, kdosi vyhrožoval násilím

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Dvěma reportérům televize Prima, které se pokoušel uplatit starosta třetího pardubického obvodu Ján Kasič (ČSSD), aby o něm nevysílali pořad mapující jeho problematickou minulost, někdo před odvysíláním reportáže opakovaně vyhrožoval násilím a zničením jejich majetku.

Kvůli tomu mají policejní i soukromou ochranku. Na bezpečné místo také odvezli své rodiny a auta, řekli reportéři Bohumil Roub a Roman Svoboda. 

"Byli jsme kontaktováni určitými podnikatelskými skupinami, které stojí za dosazení Kasiče do funkce, ale zároveň i prostředníkem, jenž mluvil údajně za jistou levicovou stranu," uvedl Roub. Svobodovi jeho známý řekl, že si jej někdo objednal, aby jim fyzicky ublížil. Řekl mi, že někdo si na nás shání zápalné lahvičky na přelomení páteře. Schůzky s podnikateli si nahráli a předali je Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. 

Kasič sloužil u SNB. Nechtěl, aby se to o něm vědělo

Televize proto urychlila policejní zásah, při němž byl v pondělí Kasič a vydavatel místního občasníku Patriot Svatopluk Kodet (ČSSD) při předávání šedesátitisícového úplatku zatčeni, a odvysílala o tom zprávu. Kasič a Kodet jsou obviněni z podplacení a jsou vyšetřováni na svobodě. 

Před rokem 1989 Kasič sloužil u Sboru národní bezpečnosti a v září 1983 zakázal rockový koncert v pohostinství v Kuněticích na Pardubicku. Návštěvníkům dovolil setrvat v restauraci, ale později přijeli další policisté a s pomocí psů účastníky rozháněli. Někteří byli zadrženi a později bylo několik z nich odsouzeno.

Kasič účast na zásahu připustil, ale hájil se tím, že mu to nikdy nebylo kladeno za vinu a odsouzení z tohoto případu, kteří se po pádu komunismu opět obrátili na soud, se svou žalobou neuspěli. 

Kasič měl být brutální při výsleších

Reportéři údajně natočili i další lidi, kteří tvrdí, že se k nim Kasič při výsleších choval brutálně. Další pochybnosti vzbuzuje Kasičovo podnikání po roce 1989. První díl pořadu Soukromá dramata Prima odvysílá ve čtvrtek večer, druhý za týden. 

ČSSD se od Kasiče distancovala a vyzvala jej k odchodu ze všech veřejných funkcí. Na úterý je v třetím pardubickém obvodu svoláno mimořádné zastupitelstvo, které jej zřejmě odvolá z pozice starosty.

Tagy: ČSSD prima

Zdroje: ČTK