Novinář držel hladovku 130 dní. Z vězení v Egyptě ho propustili

- Aktuality autor: Šárka Novotná

Egyptský soud v pondělí nařídil propustit jednoho ze zadržovaných novinářů katarské televizní stanice Al-Džazíra, který držel více než 130 dní protestní hladovku. Soud také znovu odročil závěrečnou řeč obhajoby v procesu s dalšími novináři stejné stanice. 

Abdalláh Šamí, který by měl být propuštěn "ze zdravotních důvodů", protestoval hladovkou proti tomu, že ho úřady držely ve vyšetřovací vazbě od poloviny srpna loňského roku, aniž by ho z čehokoli obžalovali.

V pondělí odročeném procesu bylo obviněno dvacet novinářů Al-Džazíry z podpory islamistického Muslimského bratrstva. Pouze devět z obviněných je ve vazbě, ostatní byli propuštěni na kauci, nebo jsou na útěku. Ve skupině je 16 Egypťanů a čtyři cizinci. Egypťané jsou obviněni z členství v teroristické organizaci, čímž je míněno Muslimské bratrstvo. Cizinci jim prý dodávali peníze, vybavení a šířili "lživé informace", které vyvolávaly dojem, že je v Egyptě občanská válka.

Jedním z žurnalistů je Australan Peter Greste, dalším souzeným je šéf káhirské redakce Mohamed Fadel Fahmy, který má egyptské i kanadské občanství. Ve vazbě jsou již od prosince.

Prokuratura pro ně žádá 15 až 25 let vězení. Rozsudek by měl nově padnout příští pondělí.

Vztahy mezi Katarem a Egyptem se výrazně zhoršily po loňském svržení egyptského prezidenta Muhammada Mursího, zvoleného v roce 2012 za Muslimské bratrstvo. Káhira je přesvědčena, že Dauhá bratrstvo podporuje a že Al-Džazíra v tomto duchu nechala upravovat své zpravodajství.

Tagy: Egypt novináři hladovka

Zdroje: ČTK