Novela zákona o protikomunistickém odboji prošla prvním čtením

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Koalice ve sněmovně prosadila schvalování zákona o uznání protikomunistického odboje. Podle návrhu by aktivní účastníci tohoto třetího odboje měli získat postavení válečných veteránů.

Zamítnutí normy hned v prvním čtení neúspěšně prosazovala KSČM, sociální demokraté většinou volali po úpravách normy, aby byli bojovníci proti komunismu oceněni spravedlivě podle svých zásluh. 

Návrh loni předložili poslanci vládních stran poté, co Senát povolební levicovou většinou stáhl ze sněmovny identickou předlohu, kterou přijal v předvolebním pravicovém složení. 

Předseda poslanců ODS Petr Tluchoř normu označil za legální satisfakci pro ty, kteří bojovali proti komunistické totalitě. "Je absurdní, že sice platí zákon o protiprávnosti komunistického režimu, ale boj proti tomuto zločinnému režimu jsme dosud nelegalizovali, zatímco pokračovatelka tehdejší komunistické strany se těší zákonné ochraně," uvedl Tluchoř. 

Bublan: Zákon by neměl soudit, jen nabízet satisfakci

Předloha počítá s tím, že bojovníci proti komunismu by měli mít podle míry svého zapojení nárok na osvědčení účastníka protikomunistického odboje nebo odporu. Osvědčení má podle návrhu vydávat ministerstvo obrany na základě kladného stanoviska Ústavu pro studium totalitních režimů.

Někdejší ministr vnitra František Bublan (za ČSSD) v této souvislosti vyzval k rozšíření těchto institucí například o etickou komisi. Chce "zákon, který nebude soudit, ale nabídne satisfakci těm, kteří si to skutečně zaslouží". 

Účastníci třetího odboje by osvědčením mohli získat postavení válečných veteránů. Tím by jim vznikl nárok na některé výhody, například ve zdravotní a sociální péči. Součástí symbolického ocenění by byl i pamětní odznak. Zákonem se budou nyní zabývat sněmovní výbory. Na návrh Bublana na to budou mít tři měsíce místo standardních dvou.

Tagy: zákon koalice novela

Zdroje: ČTK