Nové vládě Bohuslava Sobotky věří 38 procent Čechů

- Aktuality autor: Michal Polák

Důvěra Čechů ve Sněmovnu i Senát v únoru nadále rostla, poslancům tak nyní věří 31 procent a senátorům třetina lidí. Vládě Bohuslava Sobotky (ČSSD) krátce po jejím jmenování důvěřovalo 38 procent Čechů. Největší důvěru měli jako obvykle starostové a obecní zastupitelstva, kterým věří zhruba dvě třetiny lidí. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky dnes ČTK poskytlo Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM). 

Sobotkova vláda

Sobotkova vláda,zdroj: isifa/MAFRA/Michal Růžička

Důvěra ve Sněmovnu vzrostla z 25 procent v lednu, v Senát z lednových 30 procent. Obě parlamentní komory ale zůstávají ústavními institucemi s nejmenší důvěrou. Senátu i Sněmovně častěji věří lidé do 29 let a dotázaní s dobrou životní úrovní, oznámili autoři průzkumu. 

Důvěru ve vládu CVVM v lednu nezveřejnilo, v prosinci úřednickému kabinetu Jiřího Rusnoka věřilo 24 procent Čechů. Sobotkově vládě podle průzkumu častěji důvěřovali zejména lidé s dobrou životní úrovní. "Nadprůměrné důvěře se vláda přirozeně těší také mezi přívrženci koaličních stran (ČSSD, ANO a KDU-ČSL), naopak u potenciálních voličů pravice (zejména ODS a TOP 09) ale i mezi příznivci KSČM je její podpora výrazně nižší," uvedlo CVVM. 

Prezidentu Miloši Zemanovi v únoru věřilo 43 procent lidí, o procentní bod víc než v lednu, což je podle CVVM posun v rámci statistické chyby. Častěji mu vyjádřili důvěru lidé nad 60 let, ekonomicky neaktivní, důchodci a příznivci ČSSD a KSČM. 

Mladší lidé jsou spokojenější

V rámci statistické chyby se změnila také důvěra v krajská a obecní zastupitelstva. Důvěra v krajskou reprezentaci se od ledna zvýšila o dva procentní body na 44 procent, v obecní o tři body na 64 procent. Podobně se důvěra v hejtmany v únoru zvýšila proti lednu o tři procentní body na 40 procent a ve starosty o čtyři body na 65 procent. 

Spokojenost se současnou politickou situací vyjádřilo v únoru 13 procent Čechů, což podle CVVM potvrzuje trend mírného nárůstu v povolebním období. Ani spokojena, ani nespokojena se cítila být třetina obyvatel, nespokojenost s politickou situací klesla těsně nad polovinu dotázaných. V lednu bylo přitom nespokojeno 60 procent lidí. "Spokojenější s politickou situací jsou častěji mladí lidé do 29 let a respondenti s dobrou životní úrovní. Vyšší nespokojenost naopak častěji vyjadřují dotázaní se špatnou životní úrovní, lidé starší 60 let a voliči KSČM," uvedli autoři průzkumu. 

Tagy: ČSSD Výzkum KDU-ČSL vláda ČR ANO 2011

Zdroje: ČTK