Nové úniky přes WikiLeaks znepokojily Ministerstvo zahraničí USA

- Zprávy autor: Jan Pastor

Zveřejnění dalších více než 125. tisíc důvěrných diplomatických depeší minulý týden prostřednictvím kontroverzního portálu WikiLeaks vzbudilo podle agentury AP nové obavy o bezpečnost zdrojů amerického ministerstva zahraničí. Podle zdrojů citovaných AP tím mohou vzniknout další diplomatické neúspěchy a jsou všeobecně zdrojem rozpaků pro vládu prezidenta Baracka Obamy.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

"Spojené státy ostře odsuzují nelegální zveřejnění tajných informací. Kromě toho, že se tím poškozuje naše diplomatické úsilí, vystavují se tím jednotlivci bezpečnostnímu ohrožení, ohrožena je národní bezpečnost a podlamuje se tím úsilí o spolupráci se zeměmi, s nimiž (USA) řeší společné problémy," prohlásil mluvčí amerického ministerstva zahraničí Mark Toner.

Obnažuje se stále existující rána

Podle bývalého mluvčího ministerstva Philipa Crowleyho se tím "obnažuje stále existující rána" s tím, že se ještě může rozšířit. "Jsou tím potenciálně ještě více ohroženi jednotlivci, kteří mluvili s americkými diplomaty," podotkl. I podle něho tím může být podkopána práce diplomatů a ohroženy kariéry.

Crowley v březnu rezignoval kvůli svým výrokům na adresu Pentagonu. Podle televize CNN řekl, že se ministerstvo obrany chová hloupě v případu vojína Bradleyho Manninga. Ten je podezřelý z předání tajných amerických vojenských a diplomatických materiálů serveru WikiLeaks, který je poté zveřejnil.

Crowley dnes dodal, že nové úniky mohou zastrašit aktivisty v autoritářských zemích. Pokud předchozí uniklé dokumenty se ještě nedostaly k příslušným tajným službám, pak nyní už žádná z nich nejspíš neponechá nic náhodě.

Spojené státy to rozlítilo

Server WikiLeaks loni zveřejnil množství tajných nebo důvěrných amerických dokumentů z válek v Iráku a v Afghánistánu a později začal zveřejňovat i americké diplomatické depeše stejného rázu. Spojené státy to rozlítilo, protože je to místy přivedlo do choulostivé situace.

Zatímco ale v minulosti světové sdělovací prostředky lačnily po takovémto druhu dokumentů, v posledních měsících se podle AP vztahy mezi WikiLeaks a vybranými partnerskými médii, například s americkými The New York Times a britským Guardianem údajně zhoršily, přičemž její novináři organizaci už nemohou přijít na jméno.

Tagy: wikileaks úniky

Zdroje: ČTK