Nové myšlenky a inovační inkubátor: Krnáčová rozhoduje o osudu paláce Adria

- Aktuality autor: art

Krásný palác Adria by mohl brzy padnout za oběť "inkubačním plánům" Adriany Krnáčové. Pražská primátorka za hnutí ANO tam chce nastěhovat "startující podniky s novými myšlenkami". A mezi nimi je i "inovační inkubátor", který by v Adrii mohl sídlit. Krnáčová navíc zjišťuje, jaké další budovy by se kromě historické stavby  na rohu Jungmannova náměstí a Národní třídy, mohly takto využít. 

Primátorka Krnáčová má s řadou pražských budov velké plány

Primátorka Krnáčová má s řadou pražských budov velké plány,zdroj: Profimedia.cz

"V Praze je několik budov, které by se daly využít na inkubační cíle. Za nízké či nulové nájemné by v nich mohly být startující podniky s novými myšlenkami. Palác Adria, který je nevyužitý, by mohl být jeden z prvních inkubátorů," uvedla Krnáčová.

Palác Adria patří k významným památkám moderní architektury. Vznikl ve 20. letech podle návrhu architektů Josefa Zasche a Pavla Janáka ve stylu rondokubismu.

Vedení magistrátu podle primátorky už pověřilo oddělení strategie a podpory podnikání a správu majetku, aby vhodné objekty navrhly. Seznam by město mělo mít do konce měsíce. Krnáčová řekla, že u všech nevyužívaných budov nejsou úplně vyřešené majetkové vztahy a nejsou vždy ani v "ideálním stavu".

Nutné by byly investice. "Budeme se v rámci strategického plánu snažit co nejvíc vymyslet, kde by tyto takzvané huby mohly být," řekla Krnáčová.

Podle ní Praha v posledních letech nevěnovala novým trendům a inovacím pozornost. Nespolupracovala příliš s univerzitami a firmami. Podnikatele považovala jen za dodavatele, o možných inovacích s nimi nediskutovala, míní primátorka.

Magistrát uzavřel před nedávnem memoranda o spolupráci s Univerzitou Karlovou, s Českým vysokým učením technickým a se Zemědělskou univerzitou. Podnikatelům chce město zpřístupnit také svá data z různých oblastí. Slibuje si od toho nové produkty a služby.

Podle primátorky je nutné Prahu vrátit mezi elitní inovativní města. "Praha usnula v minulých obdobích na vavřínech. Ze stupně 'excelence' se dostala na stupeň 'moderate'. Je sice výjimečná, ale měla by si tu výjimečnost udržet," míní primátorka.

Podotkla, že k podpoře vědy a výzkumu mají přispět i evropské peníze. Využít by se mohla až třetina z přidělených 125 milionů eur (nyní 3,38 miliardy korun).

O spolupráci vedení měst, univerzit a byznysu jednali v sobotu v Praze účastníci konference evropské frakce Aliance liberálů a demokratů pro Evropu (ALDE). Hnutí ANO je jejím členem.

Tagy: Česko domácí pražský magistrát hnutí Ano komunální politika památky a architektura

Zdroje: ČTK