Nové centrum Evropy: Tak malé, že nemá ani starostu

MAGAZÍN - Magazín autor: šar

Seznamte se s městečkem Gadheim. Že jste o tomto místě nikdy neslyšeli? Není divu, tato německá obec na svazích vinařského regionu je totiž skutečně maličká. Přesto ji po brexitu čeká prestižní role - bude novým "centrem" Evropské unie. 

Většina obyvatel se o této novince dozvěděla z rozhlasu, tvrdí starosta nedaleké obce Veitshöchheim Jürgen Götz. Gadheim je příliš malý na to, aby měl vlastního starostu. "Mysleli jsme, že jde o aprílový žertík," říká pobaveně starosta. Ale obyvatelé Gadheimu jsou hrdí na to, že se jejich region stal centrem EU. A již na náměstí vyvěsili modrou vlajku s hvězdičkami.

"Můj manžel vždy říkal, že jsme pupkem světa," žertuje Inge Dieková, která v městečku zastupuje Německou federaci zemědělců. "Máme místní legendu, podle níž Bůh jednou objal Zemi v místě, kde se zrovna nalézá Veitshöchheim. A Gadheim k němu patří," říká starosta Götz, jehož citovala agentura AFP.

Nejvíce překvapena je Karin Kesslerová: právě na jejím poli osázeném řepkou bylo lokalizováno nové centrum Evropské unie po brexitu. "Je ale škoda, že se to děje kvůli brexitu," říká a lituje britského rozhodnutí.

Podle ní je jednou z největších výhod EU možnost přecházet hranice bez kontroly, jako když jezdí na dovolenou do Francie.

profimedia-0329628148

Gadheim bude po brexitu novým geografickým centrem EU.,zdroj:Profimedia.cz

"Navíc můj otec bojoval ve druhé světové válce a byl ve Francii zajat. Mám mnoho důvodů k tomu, abych si vážila unie, která spojuje odvěké nepřátele," vysvětluje.

Karin Kesslerová netrpělivě čeká na chvíli, kdy bude brexit definitivní a na jejím poli zavlaje unijní vlajka, aby označila centrum EU. "Kdyby si to Britové rozmysleli, byla bych také šťastná," dodává.

Alespoň o nás věděli 

Centrum EU leží v Německu od 1. května 2004, kdy se unie rozšířila z 15 na 25 členských zemí. Dříve bylo toto centrum téměř deset let v Belgii. Nicméně od roku 2004 už změnilo na území Německa několikrát své umístění. Když se v červenci 2013 k unii připojilo Chorvatsko, zdědilo toto postavení bavorské město Westerngrund ležící asi 60 kilometrů severozápadně od Gadheimu.

Westerngrund ztratí své postavení s odchodem Velké Británie, který je plánován na rok 2019. "Dokud bylo centrum zde, v Mnichově aspoň věděli, že Westerngrund ještě patří k Bavorsku," říká jeho starostka Brigitte Heimová. Místní dialekt a obliba Apfelwein, tedy jablečného vína, u zdejších obyvatel město totiž řadily spíše k sousednímu Hesensku.

Na 6 tisíc lidí z 93 zemí, včetně Austrálie a Mongolska, podepsalo zlatou knihu uchovávanou od roku 2013 ve schránce obklopené vlajkami města, spolkové země, Německa a EU.

Obyvatelé Westerngrundu a Gadheimu mají jedno přání: aby se příště centrum EU přesunulo z důvodu přijetí nového člena, nikoli z důvodu vystoupení. "Brexit je krok zpět, tak to nemůže pokračovat," soudí Brigitte Heimová.

"Samozřejmě věříme, že se Francie nevydá podobnou cestou," říká v narážce na francouzské prezidentské volby, kde kandidátka extrémní pravice Marine Le Penová, která postoupila do druhého kola, hlásá referendum o setrvání v EU.

Tagy: Německo zahraničí Evropská unie Bavorsko zajímavosti a kuriozity Brexit

Zdroje: ČTK,AFP