Nová pomoc Řecku bude podrobena bezprecedentní kontrole

- Aktuality autor: Danica Klein

Nový balík finanční pomoci Řecku bude spojen s bezprecedentní kontrolou jeho využívání. Konečná dohoda, kterou eurozóna a Mezinárodní měnový fond zřejmě uzavře s Aténami v pondělí, bude zřejmě zahrnovat vázaný účet určený pouze k obsluze řeckého dluhu a přísné aktuální monitorování vládních výdajů. Napsal to dnes britský list Financial Times s odvoláním na informované činitele.

Mezinárodní věřitelé se už na druhém záchranném balíku v sumě 130 miliard eur (3,3 bilionu Kč) pro Řecko podle zdrojů z EU v zásadě dohodli a do pondělka by se měly doladit podrobnosti. Podle FT bude dohoda obsahovat i seznam "24 prioritních kroků", které musí Řecko udělat do konce tohoto měsíce.

Na navrhovaném vázaném účtu bude muset být vždy dost peněz ke splácení řeckých dluhů v horizontu devíti až 12 měsíců. Pokud hotovost na účtu klesne pod tuto hranici, bude doplněna z dohodnutého úvěru, takže tyto peníze nebude mít řecká vláda k volnému použití. Součástí nového balíku má také být trvalé a zesílené monitorování zahraničními inspektory, jejichž úkolem bude sledovat veškeré výdaje řecké vlády v reálném čase.

Psali jsme: Záchrana Řecka je prý hotová věc

Britský list rovněž napsal, že v německé vládě se vyhrotily dva názory na postup vůči Řecku. Zatímco kancléřka Angela Merkelová řecký bankrot stále důrazně odmítá, ministr financí Wolfgang Schäuble stále více vyzývá k zastavení pomoci předlužené zemi.

Schäuble se tento týden vyjadřoval na adresu Řecka velmi ostře a dokonce navrhl odložit tamní dubnové volby a instalovat podobně jako v Itálii vládu technokratů. Schäubleho postoje podporuje Finsko a Nizozemsko, a tato trojka stála tento týden za návrhem uvolnit Řecku peníze z úvěru až po volbách. Podle listu The Wall Street Jourbal ale náměstek německého ministra financí Thomas Steffen ve čtvrtek v německém parlamentu řekl, že takový návrh už není na stole.

Tagy: dluh ekonomika Řecko finance pomoc

Zdroje: ČTK