Norský atentáník Breivik příští týden opustí samotku

- Aktuality autor: Jan Pastor

AKTUALIZOVÁNO. Norskému atentátníkovi z 22. července Andersi Behringu Breivikovi skončí v úterý úplná samovazba, protože už mu nebude prodloužena. Podle agentury AFP o tom informovala norská policie, která však upřesnila, že muž, jenž má na svědomí 77 životů, zůstane ve vězení se zvýšenou ostrahou a bude držen stranou od ostatních vězňů.

"Neprodloužíme úplnou izolaci počínaje 17. říjnem," prohlásil dnes policejní vyšetřovatel Christian Hatlo na tiskové konferenci. Breivik bude moci samotku opustit v úterý, ale nejméně do 14. listopadu zůstane ve vazbě ve věznici se zvýšenou ostrahou Ila u města Sandvika.

V praxi bude 32letý pravicový extremista nadále držen stranou od ostatních odsouzených z bezpečnostních důvodů, upřesnil Hatlo.

Vyšetřovatelé ho drželi v naprosté izolaci

Breivik byl držen v úplné izolaci od svého zatčení v den atentátů, kdy odpálil nálož ve vládní čtvrti v Oslu a poté postřílel desítky účastníků letního tábora mladých sociálních demokratů na ostrově Utöya. Vyšetřovatelé ho se soudním souhlasem drželi v naprosté izolaci ve snaze zabránit jeho kontaktu s případnými spolupachateli, což by mu umožnilo zamést stopy. Během doby se však vyšetřovatelé postupně ubezpečili, že Breivik působil zcela sám a komplice nemá.

"Každý den, který od té doby utekl, jsme si byli stále jistější. Nenašli jsme nic, co by podporovalo možnost existence kompliců, i když s absolutní jistotou tuto eventualitu nevylučujeme ani nyní," řekl Hatlo.

Policie proto přestala žádat o jeho úplnou izolaci; žádost musela dosud podle zákona obnovovat každé čtyři týdny. Poslední souhlas s úplnou izolací, který soud vydal, skončí 18. října.

Nebude smět dostávat poštu ani návštěvy

Ani to ale ještě neznamená, že Breivikovi začne běžný vězeňský režim. Všechny osoby zadržované pro podezření z vraždy podléhají zpřísněnému režimu. "Nadále nebude smět dostávat poštu ani návštěvy a také nebude mít přístup k médiím," uvedl Hatlo. Nebude ani moci mít kontakt s jinými vězni, jeho styky budou omezeny pouze na ostrahu, duchovního věznice, vyšetřovatele a jeho advokáta Geira Lippestada.

"Jednou však dojde k tomu, že bude moci mít kontakt i s dalšími osobami a žít ve stejných podmínkách jako jiní vězni," řekl Lippestad médiím. "Budu žádat, aby se mohl stýkat s ostatními vězni," dodal.

Cítí se být křižákem, který zachraňoval Norsko a Evropu

Sám Breivik v srpnu proti své izolaci ostře protestoval, když ji přirovnal k "metodě sadistického mučení". K atentátům se sice přiznal, ale odmítá obvinění z terorismu. Připustil, že v norské metropoli Oslu odpálil silnou nálož a poté střílel po účastnících letního tábora mladých sociálních demokratů na ostrově Utöya. Celkem tak zabil 77 lidí. Žádnou vinu prý ale necítí, protože byl ke svým činům údajně donucen vládní politikou podporující přistěhovalectví. Cítí se být "křižákem", který zachraňoval Norsko a Evropu před nadvládou muslimů.

Soudní proces s Breivikem vzhledem ke složitosti případu pravděpodobně začne až příští rok.

Tagy: vazba výbuch breivik Oslo ostrov Utoya

Zdroje: ČTK