Norsko u nás nehrozí, čistí Češi ale rozhodně nejsou, tvrdí Schwarzenberg

- Aktuality autor: red

Podle ministra zahraničí Karla Schwarzenberga Česku bezprostředně nehrozí násilí hnané xenofobií, které propuklo v Norsku. "Jsme v menším ohrožení, poněvadž větší imigrace tady nebyla," řekl ministr v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Jediné, co už také vedlo k hrůzným činům u nás, se podle něj týká Romů. I tady došlo k několika vraždám. "Uvědomme si, že v tomto nejsou Češi úplně čistí," podotkl Schwarzenberg, který už v sobotu poslal do Norska osobní i státní kondolence.

Norsko se v těchto dnech vyrovnává s brutálním útokem norského občana na vládní budovy v Oslu a politicky angažované děti na ostrově Utöya. To vše ve jménu "boje proti muslimské imigraci", píše server. Podle posledních informací zemřelo při pátečním masakru bezmála 80 lidí.

Imigrace roste

Podle šéfa diplomacie šlo o ojedinělý akt někoho, kdo se delší dobu pohyboval v extrémistickém prostředí. "Pak je očividně nějak psychicky vyšinutý, tak se odhodlal k tomuto hrůznému činu. Takový blázen se v zásadě může objevit kdekoli na světě," poznamenal ministr.

Jedním z důvodů sílícího extremismu je zvyšující se imigrace, která v Evropě stoupla velice rychle v posledních desetiletích, upozorňuje Schwarzenberg. Podle něj méně u nás, ale v některých zemích velmi silně. "Právě do Norska, které bylo po tisíc let dosti uzavřené a Norové tam žili mezi sebou, se najednou v poslední třetině 20. století nastěhovalo spousty lidí, kteří byli naprosto odlišní. To vyvolalo nešťastné reakce, které jsou obdobné ve všech zemích s výraznou emigrací," řekl serveru.

V souvislosti s norským masakrem očekává Schwarzenberg zprávu k bezpečnostní strategii země na příštím zasedání Bezpečnostní rady státu. Sám zastává názor, že je zapotřebí výchovy na obě strany. "Je potřeba přimět imigranty, aby se přizpůsobili co nejvíc, aby děti posílali do školy, aby se naučili jazyk a neuzavírali se. Na druhé straně je také potřeba osvěta domácího obyvatelstva," dodal.

Tagy: schwarzenberg Norsko

Zdroje: ČTK