Norové mají strach z teroristického útoku. Země vyhlásila stav vysoké pohotovosti

- Aktuality autor: Petr Kubec

Norsko vyhlásilo stav vysoké pohotovosti, přijalo přísnější bezpečností opatření a posílilo policejní hlídky. Země se obává teroristického útoku. Podle norské rozvědky vycestovala ze Sýrie skupina islamistů, která by mohla tento čin spáchat, a pravděpodobně míří do Norska.

V sobotu byl kvůli této hrozbě zčásti uzavřen vzdušný prostor nad druhým největším norským městem Bergenem, oznámila norská policie. "Policie vyzvala (norskou státní leteckou společnost) Avinor, aby zakázala přelety nad centrem Bergenu," citovala agentura AFP regionálního policejního šéfa Gustava Landra. Letiště v Bergenu ale uzavřeno nebylo a fungovalo normálně.

Zákaz letů se podle Landra týkal jen malých soukromých letadel a vyhlídkových letů a nevztahoval se na stroje norské námořní a záchranné služby (SAR), policejní a armádní letadla.

Na hranicích byly také zavedeny kontroly totožnosti všech osob přijíždějících do země, včetně občanů evropských států. Norsko není členem Evropské unie, je ale součástí schengenského prostoru zahrnujícího 26 evropských států, které zrušily kontrolu pasů a veškeré další kontroly na hranicích s jinými členskými státy Schengenu.

"Kvůli částečným kontrolám na vnitřních hranicích schengenského prostoru, musejí mít cestující ze skandinávských zemí u sebe pas nebo řidičský průkaz, evropští občané pak pas nebo platný průkaz totožnosti," upřesnila norská policie na svém webu.

Už předtím Norsko v reakci na zprávy rozvědky rozmístilo ozbrojené policisty na letiště, vlaková nádraží, hraniční přechody a další citlivá místa, kterým podle Osla hrozí vysoké riziko přepadení.

Kvůli teroristické hrozbě byly uzavřeny také některé památky v metropoli Oslu. Týká se to kupříkladu radnice, královského paláce nebo židovského muzea. Kolem výzkumných jaderných reaktorů v Kjelleru a Haldenu nedaleko metropole Osla byla posílena bezpečnostní opatření.

V poslední době odjelo bojovat do války v Sýrii až 50 islamistů z Norska. Jde většinou o ozbrojence, kteří už získali zkušenosti v konfliktech ve světě. Norsko považuje tento typ radikálů v současnosti za největší hrozbu, upozornila agentura Reuters.

Tagy: Sýrie terorismus nebezpečí letiště Norsko Oslo islamisté pohotovost Útok

Zdroje: ČTK