Nominace Němcové na premiérku je dobrá volba, píšou deníky

- Aktuality autor: Michal Polák

Nominaci předsedkyně Sněmovny Miroslavy Němcové na premiérku, kterou ve středu schválilo vedení ODS, označují komentáře dnešních deníků vesměs za dobrou volbu. Upozorňují však, že to ještě neznamená, že se Němcová předsedkyní vlády skutečně stane, a kladou si otázku, jak by se s novou funkcí vyrovnala. 

Miroslava Němcová

Miroslava Němcová,zdroj: isifa/Lidové noviny/JINDRICH MYNARIK

Lidové noviny (LN) označují nominaci Němcové za dobrou volbu a zajímavý projev životaschopnosti ODS, která se v poslední době příliš nevyznamenávala. "Němcová si možná udržuje solidní pověst i díky tomu, že toho za ní moc konkrétního není, ale dobrá pověst je právě dnes to, co se počítá," míní komentátor listu. Soudí, že pokud prezident Miloš Zeman dal najevo, že o předčasné volby nestojí, a stejně tak zřejmě nestojí ve funkci premiéra o předsedu ČSSD Bohuslava Sobotku, lze si stěží představit důvod, proč by Němcovou odmítl jmenovat. 

Podle Mladé fronty Dnes středeční oznámení nominace na okamžik vzbudilo naději, že se podaří nalézt řešení poměrně rychle a "čistě". Jenomže naděje na brzké řešení mohou být liché. Nečasův tým leží na lopatkách a Němcová se v roli spasitelky osvědčit nemusí, varuje autor komentáře. 

Miroslava Němcová je pro ODS logickou volbou, píše komentátor Hospodářských novin (HN). Klade si však otázku, zda kandidátka na zvládnutí funkce premiérky má. Matadoři v ODS ji podle něj vždy považovali za víceméně okrasný prvek, navíc nikdy neřídila žádné ministerstvo. "Bude to mít extrémně těžké zejména s ohledem na to, že bude pohybovat mezi Miroslavem Kalouskem (TOP 09) a prezidentem Zemanem, kteří budou oba, každý po svém, chtít, aby to nebyla její, ale jejich vláda," míní autor. 

Němcová se s Kalouskem užije

Podle něj se Kalouskovi Němcová nelíbí mimo jiné proto, že by mohla ODS zvednout z kolen, což by značně zkomplikovalo cestu TOP 09 k vysněné dominanci na pravici. "Pokud vláda Mirky Němcové vznikne, může si být premiérka jistá, že si s Mirkem Kalouskem užije svoje," podotýká komentátor. 

To, kdo Němcovou nahradí v čele Sněmovny, označují deníky za "problém o řád níž". "V politické vřavě je na to snadné zapomenout, ale země právě teď potřebuje vládu," upozorňují LN. Podle HN má Kalousek pravdu, když tvrdí, že zvolit nového předsedu či předsedkyni bude složité. "Ale Sněmovna už přežila horší věci - vzpomeňme, že nedávno ji čtyři roky řídil traktorista Miloslav Vlček," píše list.

Tagy: média ODS premiérka

Zdroje: ČTK