Noční vlky nakonec do Polska nevpustili

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 27. 4. 2015 14:47) - Aktuality autor: pal

Ruští motorkáři z klubu Noční vlci nyní míří k polským hranicím z Běloruska, kterým projeli o den dříve. Podle posledních zpráv se rozdělili a do Polska chtějí vjet jednotlivě. Na bělorusko-polských hranicích prý očekávají problémy a kolonu budou doprovázet představitelé ruské ambasády v Minsku. Během poledne Polsko zakázalo ruským motorkářům vstup do země.  

Šéf Nočních vlků Alexandr „Chirurg“ Zaldostanov se nakonec cesty nezúčastní, vízum ke vstupu do zemí EU nedostal

Šéf Nočních vlků Alexandr „Chirurg“ Zaldostanov se nakonec cesty nezúčastní, vízum ke vstupu do zemí EU nedostal,zdroj: Profimedia.cz

Po nedělním pietním aktu u památníku obětí druhé světové války v Minsku vyrazilo 15 ruských a sedm jejich běloruských kolegů k bělorusko-polskému hraničnímu přechodu Brest-Terespol. Tady ovšem Noční vlci nezažijí hladký průjezd, ať už jde o celníky nebo protestující Poláky.

V poledne polští úředníci rozdali ruským motorkářům rozhodnutí o zákazu překročení polských hranic. "Nepřekročí hranici v souvislosti s tím, že nesplňují podmínky vjezdu na polské území," řekl Dariusz Sienicki, mluvčí pohraniční služby. 

Ruské motorkáře vede Andrej Bobrovskij, který si cestu Běloruskem pochvaloval. S problémy na bělorusko-polských hranicích prý počítá. "Hlavní akce je ale v Brestu, musíme tam překročit hranice do Polska. Objevují se informace, že nám zrušili víza, oficiálně nám ale nic známo není," řekl Bobrovksij.

V posledních dnech se objevily zprávy, že motorkáři mají problémy se schengenskými vízy, která jsou nutná ke vstupu na území jakéhokoli členského státu EU. Rusové si prý víza obstarávali jednotlivě a nikoli jako skupina. Alexandr "Chirurg" Zaldostanov, šéf Nočních vlků, o vízum požádal také, ale nedostal ho. Patří totiž mezi osoby, které jsou na protiruském sankčním seznamu. 

Ruští motorkáři jsou rozhodnutí vjet do Polska jednotlivě. Sázejí na to, že z Běloruska míří v tuto dobu do Polska mnoho ruských motorkářů a podle polských pohraničníků bude těžké rozeznat, kdo patří k Nočním vlkům. Někteří z členů motorkářského gangu už jsou údajně v Polsku. 

Motorkáři už mají za sebou 800 kilometrů a dalších pět tisíc kilometrů je ještě čeká. Pokud se jim podaří dostat se do Polska, zamíří do Vratislavy. Na české území chtějí dorazit 9. května. Česká i polská strana už je ale varovaly, že jim nestihnou dát povolení k průjezdu svým územím. 

Tagy: Rusko Bělorusko Polsko motorkářský gang ruská politika Noční vlci

Zdroje: ČTK