Noční déšť zvýšil hladiny řek na Plzeňsku. Na Klabavě je vyhlášený 3.stupeň

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Noční déšť i krátké přeháňky během dne zvyšují hladiny řek v Plzeňském kraji. V Nové Huti na Klabavě poblíž Plzně a na odtoku z vodního díly Klabava už je hlášený třetí povodňový stupeň, ohrožení. Na Úhlavě, Úslavě a Radbuze jsou zatím první stupně povodňové aktivity, řekl dispečer plzeňského závodu Povodí Vltavy Jan Bláha. Druhé stupně zatím nejsou v kraji hlášené, ale nejsou vyloučené. Místy totiž napršelo až 15 centimetrů vody a dešťové přeháňky neustávají. 

Řeka (ilustrační foto)

Řeka (ilustrační foto),zdroj: Archiv

"V Nové Huti a na odtoku z vodního nádrže Klabava to bude nyní stagnovat, ale vinou kratších odpoledních srážek to zřejmě opět půjde nahoru. Třetí stupeň by tam měl zřejmě trvat déle," uvedl dispečer Karel Zelenka. Srážky by teď (po 15:00) neměly být v regionu podle Bláhy žádné až do zítřejších ranních, případně dopoledních hodin. Poté by měly být vzestupy hladin výraznější než dnes, dodal. 

Náhodní kolemjdoucí objevili kolem 18:00 mezi Plzní-Koterovem a Starým Plzencem na břehu rozvodněné řeky Úslavy prázdný kajak s osobními věcmi. "Po vodákovi pátráme, prohledáváme okolí. Terén je dost rozbahněný, do vody se zatím nemůže," řekl velicí důstojník krajských hasičů Milan Klouda. Na místě je také policie. 

Víkendové deště podle předpovědi ČHMÚ zvednou veškeré toky v povodí Berounky včetně Mže a Střely, tedy severozápadu, který je zatím klidnější. "Hlavně se to bude opět týkat té Klabavy a Úslavy s Úhlavou, kde předpovídají také třetí stupně," uvedl Bláha. V Hrádku u Rokycan na Klabavě by měly být v kulminaci až dvojnásobné průtoky oproti současným. 

Lidem voda zatopila sklepy

Hasiči odpoledne zasahovali u deseti událostí spojených s deštěm a velkou vodou. "Nejvíce jich je na Domažlicku a Tachovsku. Jde o vytopené sklepy, studny a popadané stromy," dodal. 

Podle meteorologických modelů by mělo nejvíce pršet od sobotních 12:00, spíše ve druhé polovině dne. "Některé modely říkají až do neděle do ranních hodin a jiné hlásí déšť na západě území povodí až do večera," uvedl Bláha. Podle něj už půjde o územně roztrhané srážky, které ale někde mohou dosáhnout v součtu až 60 milimetrů. 

Ohrožená bude o víkendu nejvíce Úslava od Prádla po Plzeň, na Úhlavě se mohou vyskytnout třetí stupně v horních částech. Klabava bude nejhorší v oblasti kolem Hrádku a Strašic. Deště zvednou hodně také Žákavu a Bradavu na Spálenopoříčsku, tedy toky vedoucí z Brd, a dále Litavku na Berounsku. "Třetí stupně jsou nastavené tak, že dochází k rozlivům nebo v nejbližší době dojde," uvedl Bláha. Druhý stupeň už znamená bdělost a pohotovost a povodňové komise už musí začít konat.

Tagy: povodně deště Plzeňsko

Zdroje: ČTK