Nobelovu cenu za mír získala EU. Lidé se smějí, Klaus zuří

- Aktuality autor: Danica Klein

AKTUALIZOVÁNO. Udělení Nobelovy ceny za mír Evropské unii vyvolalo v Česku souhlasné, ale i kritické nebo překvapené reakce kvůli tomu, že nebyla oceněna konkrétní osobnost. Prezident Václav Klaus prohlásil, že jde o tragický omyl a prázdné ocenění.

Vlajka EU

Vlajka EU,zdroj: Archiv

Šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg (TOP 09) naopak míní, že vyznamenat unii je správné rozhodnutí. Podle něho přispěla k tomu, že velké státy na jejím území řeší problémy pouze mírovými cestami. 

Schwarzenberg podotkl, že osobně by byl šťastnější, kdyby cenu za své zásluhy dostala nějaká osobnost. Podle něj ale není sporu o tom, že EU je "největší dílo míru", které vzniklo po zkušenosti dvou světových válek. "EU byla založena jako mírový projekt, a tím se dosáhlo toho, že velké státy řeší problémy pouze mírovými prostředky," uvedl Schwarzenberg. 

Schwarzenberg zůstal pozitivní, Klaus zuří

"Já jsem skutečně myslel, že to je kachna, že to je žert nebo legrace. Nemohl jsem si ani ve snu představit, že by to někdo myslel vážně," prohlásil prezident Klaus. Dodal, že Nobelova cena má smysl, pokud ji dostane "konkrétně definovaný člověk za určitý unikátní výkon". "Dávat to instituci, navíc v tomto případě byrokratické, to je prázdné vyznamenání. Nevím, jestli se to vůbec někdo odváží převzít," řekl. 

Norský Nobelův výbor vyznamenal EU za šíření míru a demokracie a za dlouhodobou roli při sjednocování starého kontinentu. 

Nobelovu cenu pro EU jednoznačně uvítal místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek. V době, kdy je unie oslabená ekonomickou krizí, je podle něj důležité připomínat význam EU pro nekonfliktní uspořádání v Evropě. 

Havlova nadace nebyla proti

Havlovská Nadace Forum 2000 sledovala udělování pozorně, neboť mezi kandidáty byli i legendární sovětská disidentka Ljudmila Alexejevová a běloruský aktivista Ales Bjaljackij. Udělení ceny pro EU vnímá nadace jako ocenění původního étosu EU coby projektu, který má zajistit trvalý mír. "Oceňujeme i zřejmou snahu Nobelova výboru podpořit evropské integrační úsilí v době, která je očividně kritická a kdy se objevují určité snahy o redefinici společných evropských hodnot," uvedl Ivo Šilhavý ze správní rady nadace. Internet si dělá legraci, že cenu měl dostat Syrský prezident Assad.

Rozhodnutí výboru překvapilo ředitelku Knihovny Václava Havla Martu Smolíkovou. Dnes řekla, že se s ním sice dá souhlasit, ale že cenu by měly dostávat nikoliv instituce, nýbrž osobnosti, které úsilí o mír nemají jako povinnost. Nobelovu cenu by neměli dostávat ti, kdo mají úsilí o mír jako součást náplně práce, ale ti, kteří se o něj zasloužili, aniž to je jejich poslání, odkázala na Havlovu myšlenku Smolíková. 

Europoslanci byli veskrze pro

Rozhodnutí výboru jednoznačně schvaluje předsedkyně Českého helsinského výboru Anna Šabatová. Kritický byl předseda europoslanců ODS a známý euroskeptik Jan Zahradil. Naopak lidovecká europoslankyně a kandidátka na prezidentku Zuzana Roithová hodnotila ocenění pozitivně. V debatě pořádané Havlovou knihovnou řekla, že EU podle ní i přes své potíže k míru přispívá. 

Udělit Nobelovu cenu unii se může podle dalšího prezidentského kandidáta Jiřího Dienstbiera (ČSSD) zdát na první pohled absurdní, ale zas tak nesmyslné to podle něj není. Podobně jako jiní poukázal i on na výrazný příspěvek k dlouhodobému míru v Evropě. Poněkud rozpačitý byl nezávislý kandidát a někdejší ministr průmyslu Vladimír Dlouhý. Podle něj je cena pokusem o ovlivnění lidí v době, kdy je evropský proces trochu v krizi. Nepřipadá mu to příliš vhodné. 

Prezidentský kandidát ODS Přemysl Sobotka míní, že ocenit EU je politické rozhodnutí. Je sice podle něj pravda, že na starém kontinentu není válka, nicméně stejně tak podle něj mohla být oceněna Amerika za to, že už neválčí Sever s Jihem.

Tagy: Evropská unie nobelova cena mír

Zdroje: ČTK