Nobelovku za lékařství získala trojice neurologů za 'biologickou GPS'

- Aktuality autor: Alina Holušová

Letošní Nobelovu cenu za lékařství získali tři neurologové – norský pár May-Britt Moserová a Edvard Moser a jejich americký kolega  John O'Keefe – za objevení buněčného systému v mozku, který nám umožňuje určit naši polohu v prostoru. Jde v podstatě o "biologickou GPS".

Letos Nobelovu cenu za lékařství získala trojice vědců za objev "vnitřní GPS"

Letos Nobelovu cenu za lékařství získala trojice vědců za objev "vnitřní GPS",zdroj: Isifa.com

"Jejich objevy vyřešily problém, nad nímž si filozofové a vědci lámali hlavu po celá staletí - jak mozek vytváří mapu prostoru, který nás obklopuje, a jak se dokážeme orientovat v takovém složitém prostředí," uvedl stockholmský Karolinský institut.

Na stopu biologickému navigačnímu systému přišel O'Keefe už na počátku 70. let. Na pokusech s hlodavci získal první, základní představu, jak asi vypadá 'vnitřní GPS'. Zjistil totiž, že při změně polohy se do práce zapojuje určitý typ nervových buněk, jejichž aktivaci neurčuje jen zrak, ale i jakási interní mapa okolí.

Trvalo ovšem 40 let, než se zjistilo, jakým způsobem tato mapa vzniká. A právě na to přišli norští manželé Moserovi. Jejich objev společně s poznatky Američana, který pracuje na londýnské univerzitě UCL, umožní lékařům lépe pochopit Alzheimerovu chorobu.

Nobelova cena za lékařství 2014

Laureáti letošní Nobelovy ceny za lékařství, kteří ocenění získali za objev "vnitřní GPS",zdroj:Isifa.com

Loňskými laureáty Nobelovy ceny za lékařství byli američtí vědci Randy Schekman, James Rothmann a Němec Thomas Südhof, kteří prestižní ocenění získali za poznatky v oblasti mechanismu regulace transportu ve vezikulech, základních prvcích buněčného transportního systému.

Po Nobelově ceně za lékařství bude následovat vyhlášení laureátů v oblasti fyziky, chemie, literatury a uzavře to pak Nobelova cena za mír a za ekonomii.

Nejen, že se laureáti dostanou do síně slávy, získají také finanční odměnu ve výši osmi milionů švédských korun (necelých 24 milionů korun českých). 

Tagy: nobelova cena věda a technika Nobelova cena za lékařství Nobelova cena 2014 lékařský výzkum

Zdroje: ČTK,Vlastní