Nizozemské bary budou odškodněny za zákaz prodeje drog cizincům

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Nizozemský soud dnes nařídil úřadům, aby vyplatily kompenzace podnikům, které utrpěly ztrátu zákazem prodeje lehkých drog cizincům. Sám zákaz ale okresní soud v Haagu označil za legální. Verdikt je pokračováním vleklé právní bitvy mezi vládou, která zakazuje prodej drog cizincům, a obchodníky, kteří by chtěli prodávat marihuanu a hašiš komukoli. 

Pěstírna konopí (ilustrační foto)

Pěstírna konopí (ilustrační foto),zdroj: Isifa.com

Nizozemsko ze svého liberálního přístupu k lehkým drogám dlouho profitovalo, ale od ledna zde platí téměř celoplošný zákaz prodeje lehkých drog cizincům s výjimkou města Amsterdamu. Už od loňského května zákaz platil na jihu země, a kvůli zákonu přišly o práci stovky lidí. Soud v Haagu dnes uznal, že opatření prodejce marihuany poškodilo, a nařídil, aby byli odškodněni. Výše kompenzace bude stanovena později. 

S rozhodnutím soudu, které potvrdilo omezení drogové turistiky, se Nizozemský svaz prodejců konopí nehodlá smířit. Mluvčí svazu Michael Veling po skončení soudu novinářům oznámil, že se proti rozhodnutí odvolá. Soudní verdikt se nelíbí ani ministerstvu vnitra, které považuje výplatu kompenzací za ohrožení protidrogové politiky státu. 

Amsterdam proslavený svými bary (coffee shops) s veřejným prodejem marihuany zůstává pro konzumenty omamného kuřiva dál oázou svobody. Místní radnice totiž po dohodě s vládou rozhodla, že cizincům dál umožní legálně kupovat marihuanu v 220 coffee shopech, které se v největším nizozemském městě nacházejí.

Tagy: Nizozemsko marihuana odškodnění coffee shop

Zdroje: ČTK