Nikoli geny nebo životní styl. Za většinu typů rakoviny může smůla

- Aktuality autor: roj

Na vznik zhruba dvou třetin typů rakovin nemá vliv špatný životní styl ani genetické předpoklady, podle amerických vědců za propuknutí nemoci může nahodilá mutace buněk. Studii zveřejnili v odborném časopise Science.

Ilustrační snímek

Ilustrační snímek,zdroj: ThinkStock

Vědci z Univerzity Johnse Hopkinse v Baltimoru se zaměřili na 31 typů rakoviny a zjistili, že 22 z nich vzniká hlavně nahodilými mutacemi v DNA během běžného buněčného dělení.

Podle onkologa Christiana Tomassetiho se tak dá mluvit spíše ho náhodě a "biologické smůle" zejména v případě leukémie, rakoviny slinivky, varlat, vaječníků a mozku. "Je to jako prohra v loterii," uvedl.

To však neznamená, že prevence v podobě zdravého životního stylu ztrácí smysl. Špatné životní návyky či genetické dispozice mají podle vědců vliv u zbylé třetiny typu rakovin, a to zejména u rakoviny plic, tlustého střeva nebo rakoviny kůže.

Lékaři do své studie nezahrnuli všechny typy rakovin, vynechali například jedny z nejčastějších zhoubných onemocnění – rakoviny prsu a prostaty. U těchto nemocí nebyli schopni vyhodnotit dělení buněk. 

Tagy: studie rakovina Spojené státy americké lékařský výzkum medici a lékaři

Zdroje: ČTK