Nikdy se nepodrobíme, nikdy! Jižní Súdán slaví svou nezávislost

- Aktuality autor: Danica Klein

Jižní Súdán dnes oficiálně vyhlásil nezávislost a stal se 194. státem světa. Prohlášení nezávislosti odpoledne přečetl před shromážděným davem v Jubě, hlavním městě nového státu, předseda jihosúdánského parlamentu James Wani Igga.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Vzápětí byla vztyčena vlajka nového státu. Poté první jihosúdánský prezident Salva Kiir podepsal prozatímní ústavu a složil slavnostní přísahu. Jižní Súdán jako nezávislý stát již uznala řada zemí včetně USA, Ruska, Číny, Británie, Francie a Německa.

Vybojovaný stát

Slavnostní ceremonie pod žhnoucím sluncem se účastnili generální tajemník OSN Pan Ki-mun, ministři zahraničí Francie a Británie, americká velvyslankyně při OSN Susan Riceová, bývalý šéf americké diplomacie Colin Powell i súdánský prezident Umar Bašír a další téměř tři desítky státníků. Desítky tisíc Jihosúdánců v Jubě vznik těžce vybojovaného státu, jenž existuje od půlnoci, bouřlivě oslavují.

"My, demokraticky zvolení zástupci lidu, tímto prohlašujeme Jižní Súdán za nezávislý a svrchovaný stát," přečetl z deklarace nezávislosti předseda zákonodárného sboru.

"Nikdy se nepodrobíme, nikdy," skandovaly pak tisícovky lidí při prvním vztyčování vlajky nového státu. Někteří i plakali. Dav rovněž jásal, když Kiir odhalil obrovskou sochu hrdiny občanské války Johna Garanga, jenž podepsal mírovou smlouvu se severem.

Vyhlášení samostatného Jižního Súdánu následuje po 30 letech krvavé občanské války a poté, co se v lednu 2011 v referendu téměř 99 procent obyvatel vyslovilo pro nezávislost převážně křesťanského a černošského jihu Súdánu na islámskému severu. Jižní Súdán se však rovnou zařadí mezi nejchudší země světa.

Panovala radost

Obavy vyvolává i tamní bezpečnostní situace. V příhraničních oblastech se několik týdnů bojovalo a experti varují před novým konfliktem kvůli nedořešeným problémům se severem, kde se ve sporných oblastech nacházejí ložiska ropy. Na bezpečnost v nové zemi o rozloze odpovídající Francii má dohlížet nová mírová mise OSN, kterou v pátek schválila Rada bezpečnosti OSN.

Zatím však v ulicích Juby panovala radost. V noci v nich bylo slyšet bubnování, zpěv a provolávání jména jihosúdánského prezidenta.

Bezpečnostní síly se ráno marně snažily získat kontrolu nad prašnými ulicemi a ustupovaly jásajícímu davu. Po rozbřesku proudily k prostranství, kde se uskutečnila ceremonie vyhlášení nezávislosti, tisícovky lidí. Bezpečnostní síly se přitom musely postarat o bezpečí pozvaných politiků včetně Bašíra, kterého mnoho Jihosúdánců pokládá za úhlavního nepřítele.

Súdánská vláda uznala Jižní Súdán už v pátek, čímž uvolnila zbytky napětí, které mezi oběma stranami kvůli vyhlášení samostatnosti provázely. Dnes následoval jako druhý Egypt, ačkoli Káhira vznik nového státu sleduje s obavami, protože skýtá potenciální spory o využívání vod životodárného Nilu.

Neklidné vztahy

Nový stát dnes uznaly například i Spojené státy, Rusko, Británie, Německo a taky EU. "Po tolika bojích lidu Jižního Súdánu Spojené státy americké vítají zrození nového státu," uvedl dnes americký prezident Barack Obama. Bašír v rámci zdravice jihosúdánskému lidu a jeho představitelům vyzval Obamu, aby "splnil svůj závazek ke zrušení jednostranných sankcí proti Súdánu a otevřel tak normalizaci vzájemných vztahů. Obama se ale v prohlášení o uznání Jižního Súdánu o krocích vůči Súdánu nezmínil.

Vztahy mezi Jižním Súdánem a Súdánem nebudou v nejbližší budoucnosti úplně klidné, protože obě strany musejí ještě vyřešit vytyčení vzájemných hranic s využitím ropných zdrojů v pohraničních oblastech.

Súdánského prezidenta Bašíra přivítal už na letišti jeho jihosúdánský protějšek Kiir. Jihosúdánské úřady jej na ceremonii pozvaly navzdory tomu, že byl na Bašíra vydán mezinárodní zatykač kvůli genocidě v západosúdánském regionu Dárfúr. Francouzský ministr zahraničí Alain Juppé, jenž byl rovněž mezi pozvanými hosty, předem prohlásil, že se pokusí Bašírovi vyhnout.

Občanský konflikt

Jihosúdánci se vyslovili pro nezávislost v lednovém referendu, které se konalo jako součást mírové dohody z roku 2005. Ta ukončila občanský konflikt mezi súdánským severem a černošským jihem. Za války zahynuly asi dva miliony lidí.

V Chartúmu se dnes v obchodech neobjevily některé deníky vycházející v angličtině a noviny blízké Súdánskému lidovému osvobozeneckému hnutí (SPLM), straně vládnoucí v Jižním Súdánu. Súdánská státní televize dokonce vůbec neinformovala o nočních oslavách nezávislosti sousedního státu, jenž tvořil téměř třetinu území původního Súdánu.

Zdroje: ČTK