Neziskovky se bojí toho, že přijdou o peníze z hazardu

- Aktuality autor: Jan Pastor

Představitelé některých neziskových organizací kritizují koaliční návrh zdanění loterijních společností. Obávají se toho, že by kvůli chystané úpravě dobročinná sdružení mohla od příštího roku přijít o peníze, musela by omezit svou činnost a některým by hrozil i zánik.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Na novém způsobu zdanění hazardu se v úterý dohodli zástupci koalice s ministrem financí. Návrh je součástí daňové reformy. Obsahuje ho zákon o jednotném inkasním místě, který je nyní ve sněmovně. Podle zástupců organizací úprava odřízne neziskový sektor od peněz z loterií, které poputují jen do rozpočtu státu a obcí.

Šéfové některých sdružení, kulturních institucí a nadací to považují za nepřijatelné. Uvedli, že změna "povede ke kolapsu financování neziskového sektoru" a Česko by mohlo přijít o řadu služeb pro postižené, děti či nemocné i o kulturní projekty. Pořádají proto petiční akci s názvem Ano charitě. Vyzývají v ní poslance, aby pro návrh nehlasovali. Do dneška petici podepsalo 8300 lidí. Archy chtějí organizátoři předat předsedkyni sněmovny 1. listopadu.

Politici ignorují reálnou hrozbu kolapsu financování

Poslanci ODS jsou podle šéfa jejich poslaneckého klubu daňovou reformu i s návrhem o hazardu připraveni podpořit. Podobně se vyjádřili také zástupci TOP 09. Podle její poslankyně Heleny Langšádlové strana nechce, aby sportovní, charitativní či sociální organizace byly závislé na loterijních společnostech. Langšádlová věří, že obce a stát díky vyšším příjmům ze zdanění hazardu rozdělí neziskovým organizacím víc peněz.

Podle šéfa Národní rady osob se zdravotním postižením Václava Krásy ale stát nemá takový systém dotací připraven. "Stát si chce jen získat nové zdroje pro financování děr státního rozpočtu a jako nevinná rukojmí si bere zdravotně postižené, kulturní instituce, nadace, sociálně handicapované a tisíce dalších spolkových aktivit," míní Krása. Zdůraznil, že organizátoři petice se nestaví proti zdanění loterijních společností. Chtějí však, aby platily nejen daň z příjmu, ale odváděly i peníze na prospěšné účely.

Podle Taťány Kuchařové, která vede svou Nadaci Taťány Kuchařové - Krása pomoci, zákon nadacím a nadačním fondům nedovoluje přijímat peníze ze státního rozpočtu. "Takže nadace, které doposud velmi transparentně rozdělovaly milionové granty, teď budou muset velmi omezit nebo dokonce zastavit podporu nespočtu projektů," uvedla Kuchařová. Ředitel Národního divadla v Brně Daniel Dvořák řekl, že politici "reálnou hrozbu kolapsu financování" ignorují.

Zdroje: ČTK