"Nezákonná" volba: Čína odmítla právo dalajlamy vybrat si svého nástupce

- Aktuality autor: Danica Klein

Čína dnes odmítla právo tibetského duchovního vůdce dalajlamy vybrat si svého nástupce. Taková volba je podle Pekingu "nezákonná". Jediný, kdo smí titul dalajlama udělit, je prý čínská vláda.

"Titul dalajlama uděluje výhradně centrální vláda, všechny ostatní případy volby jsou ilegální," prohlásil mluvčí čínského ministerstva zahraničí Chung Lej.

Dalajlama v sobotu uvedl, že pokud bude po své smrti reinkarnován, zanechá o procesu převtělení jasné písemné instrukce. Naznačil také, že by tradice reinkarnace mohla úplně skončit. Až dosáhne nyní šestasedmdesátiletý buddhistický duchovní vůdce věku kolem 90 let, poradí se prý s buddhistickými učenci o tom, zda by v jeho funkci měl někdo pokračovat.

Tibetští duchovní obvykle hledali nového dalajlamu na území Tibetu, který však nyní ovládá Čína, jež považuje současného duchovního vůdce za nebezpečného separatistu. Dalajlama, který žije od roku 1959 v indickém exilu, už v minulosti řekl, že pokud nebude Tibet svobodný, jeho nástupce se na tibetském území nenarodí. Nevylučuje ani možnost, že by se jeho nástupcem stala žena.

Tagy: Tibet dalajlama volba

Zdroje: ČTK