New York Times: FBI se v bostonské kauze zaměřuje na severokavkazskou stopu

SLEDUJEME - Aktuality autor: Sebastian Kantor

Američtí vyšetřovatelé se snaží rozplést složitou síť kontaktů a vztahů, které v USA, ale hlavně v Rusku udržovali předpokládaní útočníci na bostonský mezinárodní maraton. List The New York Times dnes s odvoláním na FBI napsal, že zřejmý strůjce atentátu Tamerlan Carnajev, který v páteční přestřelce s bostonskou policií zahynul, strávil loni při cestě do Ruska půl roku na severním Kavkazu. Údaj dnes potvrdila i ruská média.

Bostonská policie

Bostonská policie,zdroj: Profimedia.cz

Právě loňská Carnajevova cesta do Dagestánu by podle amerického listu mohla vyšetřovatele přivést k vysvětlení motivu činu, při němž tři lidé zahynuli a velké množství dalších utrpělo zranění. 

Otec obou bratrů Anzor Carnajev tvrdí, že Tamerlan odjel do Ruska s cílem obnovit platnost prošlého pasu. Ruská média dnes ale uvádějí, že Tamerlan Carnajev mohl mít kontakty s extremistickou organizací Kavkazský emirát, v jejímž čele stojí polní velitel Doku Umarov. Muž je na seznamu hledaných teroristů jak v Rusku, tak v USA. 

Tamerlan loni při návštěvě Machačkaly podle agentury Interfax příbuzné svými názory vyděsil natolik, že ho fakticky vyhnali. Americké stanici Fox News to potvrdil Tamerlanův strýc Alvi Carnajev, který nyní žije v USA. Tamerlan podle něj loni do Ruska radikálně naladěn už přijel, filozofii muslimských extremistů přijal za svou v USA. Když se se svými příbuznými nepohodl, odjel údajně Tamerlan do Čečenska, které je z Machačkaly vzdáleno hodinu autem. 

Na spojení Carnajevových s kavkazskými extremisty by mohla ukazovat i žádost ruské tajné služby z roku 2011 adresovaná vyšetřovatelům z FBI. Moskva chtěla vědět, zda a jaké mají americké tajné služby informace o Tamerlanu Carnajevovi. V žádosti se podle ruských médií uvádělo, Tamerlan je stoupenec radikálního islámu, který hledá spojení s extremisty. FBI ale prý žádné znepokojivé informace neměla.

FBI hledá informace zpětně

Agentura ITAR-TASS dnes předloňskou ruskou žádost označuje za faktické varování před skutky budoucího atentátníka, které americké federální orgány nebraly na vědomí. 

Podle agentury Reuters by takovou interpretaci mohl využít ruský prezident Vladimir Putin jako důkaz, že USA aktivity severokavkazských bojovníků podceňují a tvrdý postup Ruska vůči nim kritizují neoprávněně. Nic takového ale zatím z ruské strany nezaznělo - Putin naopak v noci na sobotu nabídl Obamovi v telefonickém rozhovoru spolupráci a dohodl se s ním na zesílení kontaktů tajných služeb. 

Podle listu The New York Times FBI skutečně Tamerlana Carnajeva nikdy nesledovala. O jeho aktivity se nezajímala, záznamy o něm si nevedla. Jeho minulost se nyní snaží dohledat zpětně v naději, že odhalí případné komplice a inspirátory bostonského útoku. 

Možná nedbalost amerických vyšetřovatelů nyní podle listu Newsday zajímá poslance amerického Kongresu. Republikánský člen Sněmovny reprezentantů Peter King vznesl dotaz, zda FBI nemohla v případu ještě před bostonským atentátem udělat více. 

Více informací do případu by mohl vnést výslech druhého podezřelého útočníka, kterým je Tamerlanův bratr Džochar. Devatenáctiletý mladík, jehož policie dopadla v noci na sobotu, je ale těžce zraněný a jeho stav je vážný. Podle nejmenovaného zdroje blízkého vyšetřování, který citovala agentura Reuters, byl devatenáctiletý Džochar Carnajev střelen do krku a nemůže mluvit kvůli zranění jazyka. Nemocnice v Bostonu, kde jej ošetřují, je pod silnou policejní ochranou.

Tagy: Boston Marathon

Zdroje: ČTK