New York bude vybírat starostu, jeden z kandidátů má české kořeny

- Aktuality autor: Sebastian Kantor

V úterý 5. listopadu rozhodnou voliči v New Yorku o novém starostovi. Za demokraty kandiduje Bill de Blasio, za republikány politik s českými kořeny Joe Lhota. Průzkumy veřejného mínění favorizují de Blasia, který by mohl Lhotu porazit s náskokem až 45 procentních bodů, což by bylo nejdrtivější vítězství v New Yorku od roku 1985. Tehdy Edward Koch obhájil třetí funkční období s náskokem 68 procentních bodů. 

Brooklyn, New York

Brooklyn, New York,zdroj: wikipedia

V osobách demokratického a republikánského kandidáta mají Newyorčané podle listu The New York Times na výběr mezi mužem s působivým politickým nadáním, ale s malou zkušeností ve vedení na straně jedné, a ostříleným manažerem, který se ovšem jeví jako člověk s malým politickým sluchem na straně druhé. 

Republikán Lhota zastával post náměstka někdejšího newyorského starosty Rudyho Giulianiho a také vedl newyorský dopravní kolos. Ve více než osmimilionové metropoli východního pobřeží USA má pověst fiskálně prozíravého člověka a dobrého krizového vůdce, který po ničivém hurikánu Sandy rychle vrátil vlaky na trať. 

Lhotova idea chytré kampaně podle kritiků spočívá v útocích na demokratického rivala za jeho mladickou podporu nikaragujských sandinistů, levicové strany vzniklé z partyzánských skupin. Podle analytiků by však zřejmě ani jako výborný řečník a taktický génius nedokázal porazit zburcované voliče demokratů, kteří se po 20 letech chystají k návratu na newyorskou radnici. 

Demokrat de Blasio vedl podle The New York Times skvělou kampaň, kdy získal monopol na "pokroková" témata, po nichž Newyorčané dychtí. Také šikovně využil obecné únavy z třetího funkčního období současného starosty Michaela Bloomberga, kdysi demokrata a nyní republikána. 

Z otcovy strany Čech

V kampani de Blasio podle analytiků také obratně využil svou rodinu, čímž se trefil do noty sílící multirasové identity města. Jeho manželkou je totiž Afroameričanka Chirlane McCrayová. 

Na svůj multietnický původ v kampani upozornil i Lhota. V jednom z rozhovorů prohlásil, že "rodina z otcovy strany je česká, 120 kilometrů jižně od Prahy" a že "dědeček z matčiny strany byl Ital a babička židovka". 

Největším problém de Blasia je podle analytiků jeho nedostatečná manažerská kariéra, kdy zřejmě nejdůležitější post zastával v roce 2000, když vedl první senátní kampaň Hillary Clintonové. Proslýchá se, že byl ale odsunut z hlavní linie kvůli své údajné váhavosti. Otázkou tak podle mnohých je, zda si dokáže poradit se 300.000 zaměstnanci, rozpočtem ve výši 70 miliard dolarů (přes 1,3 bilionu korun) a spoustou vlaků. 

Nynější volba ale nestojí na kompetencích, ale na vizích a ideologii. De Blasio v jednom z rozhovorů popsal svou filozofii jako část myšlenek evropských sociálních demokratů, část reformního programu New Deal (Nový úděl) prezidenta Franklina Roosevelta za světové krize ve 30. letech minulého století a díl katolické teologie osvobození. Lhota, osobitý a částečný konzervativec, který má liberální pohled na sociální otázky, zase staví na zákonech a pořádku a snižování daní. 

 O post starosty se uchází více než desítka zájemců, například Anthony Gronowicz ze Zelené či libertariánský kandidát Adolfo Carrion. Předvolební průzkumy jim ale nedávají žádnou šanci uspět. 

Tagy: New York

Zdroje: ČTK