Nevyjde nás brexit příliš draho? obávají se Britové ve startující kampani

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 3. 5. 2017 17:48) - Aktuality autor: šar

Rozpuštěním Dolní sněmovny začala ve Velké Británii oficiálně kampaň před předčasnými volbami, které byly vyhlášeny na 8. června. Premiérka Theresa Mayová při té příležitosti navštívila královnou Alžbětu II. a ministr pro brexit už dal jasně najevo, že země nezaplatí 100 miliard eur, které by po ní mohla Evropská unie podle některých odhadů požadovat.

Vládnoucí konzervativci zatím vedou, nicméně jejich náskok se snížil

Vládnoucí konzervativci zatím vedou, nicméně jejich náskok se snížil,zdroj: Profimedia.cz

Oficiální rozpuštění Dolní sněmovny znamená, že Británie je nyní bez volených zákonodárců. Všech 650 křesel bude nově obsazeno až na základě výsledků voleb, které si prosadila konzervativní premiérka s poukazem na údajně nutné upevnění pozice vlády v nadcházejících jednáních o odchodu Británie z Evropské unie.

Předvolební kampaň začíná v době, kdy v Británii sílí obavy, že vyjednávání o brexitu budou složitá a že proces bude velmi drahý. Deník Financial Times ve středu napsal, že EU by mohla Británii za brexit vystavit účet na více než 100 miliard eur, což je téměř 2,7 bilionu korun. Tedy o 40 miliard více, než dosavadní odhadovaná suma. Britský ministr pro brexit David Davis ale záhy v televizi ITV ujistil, že Británie tak vysokou sumu nezaplatí.

K rozpočtovým závazkům či nákladům na penze bruselských úředníků byly podle Financial Times do částky nyní započítány také zemědělské dotace v období po brexitu a příspěvky na provoz unijních institucí. Britská vláda ale odmítá unii posílat větší sumy i po brexitu.

Mayová po zhruba půlhodinové návštěvě u královny Alžběty II. v krátkém prohlášení uvedla, že "jsou v Bruselu někteří lidé, kteří si nepřejí, aby rozhovory (o brexitu) skončily úspěchem a aby Británie prosperovala". Evropskou unii Mayová obvinila, že se snaží pomocí hrozeb ovlivnit nadcházející parlamentní volby. Evropskému tisku vyčetla, že překroutil britskou pozici v jednáních o brexitu. Tato dezinterpretace byla podle ní rovněž načasovaná, aby ovlivnila volby. Kdokoli v nich zvítězí, jeho prvořadým úkolem bude získat pro Británii co nejlepší dohodu v jednáních s EU, dodala Mayová.

Náskok konzervativců klesá

Pokud jde o záměr Theresy Mayové posílit volbami vyjednávací pozici Londýna v nadcházejících rozhovorech s Bruselem, předvolební průzkumy zatím jejím konzervativcům dávají naději na upevnění moci, i když její náskok v čele průzkumů se v posledních dnech mírně snižuje.

Podle průzkumu společnosti Panelbase by nyní Konzervativní stranu volilo 47 procent Britů, o dva procentní body méně než před týdnem. Opoziční Labouristická strana by získala 30 procent, což je o tři procentní body více. Liberální demokraté by nyní dostali deset procent hlasů, protievropská Strana nezávislosti Spojeného království (UKIP) je na pěti procentech.

Labouristé jakožto hlavní opoziční síla tvrdí, že Mayová zemi přivede k ekonomicky zničujícímu "tvrdému brexitu". Do voleb jdou mimo jiné se slibem změkčení dopadů brexitu.

Tagy: Velká Británie zahraničí Brusel Evropská unie Brexit

Zdroje: ČTK