'Nevnucujte lidem, že je válka normální,' kárají český tisk občanské iniciativy

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Občanské iniciativy tvrdě kritizovaly média za to, jakým způsobem pokrývají ukrajinskou krizi. Nelíbí se jim, že tisk informuje o válce a vraždění lidí jako o něčem normálním v běžném životě. Kritiku s názvem 'Apel občanských iniciati'v pronesli zástupci občanských sdružení před sídlem České televize na Kavčích horách.

Východní Ukrajinou dál zmítá neklid

Východní Ukrajinou dál zmítá neklid,zdroj: Isifa.com

Mezi občanskými iniciativy jsou Ne základnám, Hnutí za přímou demokracii, Nezávislá media a Přátelé Srbů na Kosovu. Krizi na Ukrajině podle nich média líčí jednostranně a svoji moc uplatňují k vyvolání nenávisti k Rusku.

"Média se neptají, kdo povraždil víc jak stovku lidí na Majdanu. Pravda je nezajímá. Okrajově připouštějí existenci ukrajinských nacistů a fašistů v ukrajinském hnutí Pravý sektor, Strany svobody a hnutí Naše věc, ale jinak se tváří, že je tato vláda zcela legitimní a že žádné riziko nepředstavuje," upozornily iniciativy. 

"Media, zejména veřejnoprávní Česká televize, její pracovníci, jsou za svou práci odpovědní," míní autoři výzvy. Česká televize uvedla, že po celou dobu konfliktu podává maximálně vyvážené zpravodajství s vysokým podílem původních informací přímo z místa.

"Česká televize přinášela intenzivní zpravodajství o vývoji událostí na Ukrajině od počátku a díky tomu, že měla, jako jedno z mála médií v České republice, své vlastní zkušené zahraniční zpravodaje na místě, mohla divákům přinášet takřka okamžitě autentické informace," sdělila mluvčí Alžběta Plívová. 

Spisovatelka Lenka Procházková z občanského sdružení Nezávislá média při kritice poukázala například na události v Oděse. "Ohromeně hledíme na snímky lidí zavražděných v Oděse a pak si s děsem čteme komentář českého novináře, který od svého psacího stolu v Praze vytypoval v zuhelnatělých ostatcích obětí ruské agenty," uvedla.

Obhajobou extrémních postojů západních politiků a jejich spolupráce s "fašistickou juntou" se podle ní česká média snaží obrátit nenávist proti zástupnému viníkovi. Čtenáře Procházková odkázala především k internetovým zdrojům s autentickými informacemi. "Pravdu nikdy nelze utajit," dodala. 

Zástupci iniciativ chtějí v příštích dnech na některých pražských památnících vyvěsit stuhu připomínající hrdiny pražského povstání. "Chybíte nám, fašismus se vrací," je na nich uvedeno. 

Tagy: média Česko tisk ČR ukrajinská krize mediální manipulace zprávy

Zdroje: ČTK