'Neviditelné stíhačky' F-22 poprvé zavítaly do postsovětské země

- Aktuality autor: art

Na estonské letecké základně Amari v pátek přistály dvě americké stíhačky F-22 Raptor. Podle agentury AFP je to vůbec poprvé, kdy se tyto ultramoderní letouny podívaly do bývalé sovětské republiky.

F-22 Raptor. Ilustrační snímek

F-22 Raptor. Ilustrační snímek,zdroj: Profimedia.cz

Návštěva amerických stíhaček se odehrává v rámci amerického úsilí povzbudit východoevropské spojence, kteří se obávají agresivní politiky Ruska. To je od loňské anexe poloostrova Krym zapleteno do ukrajinského konfliktu.

Základna Amari bývala vojenským letištěm sovětského letectva a za přispění NATO byla přebudována. Nyní slouží německým stíhačkám, které jsou tam nasazeny v rámci alianční mise zajišťující leteckou ochranu pobaltských republik bez vlastních stíhaček.

Návštěva amerických letounů nemá trvat déle než několik hodin. "Vrátí se vpodvečer nebo večer na základnu v Německu, odkud přiletěly," řekl AFP Alar Laats z estonského letectva.

Pentagon v srpnu oznámil, že vyšle do Evropy stíhačky F-22. "Ruská vojenská aktivita na Ukrajině nám a našim evropským spojencům stále dělá velké starosti," vysvětlila zástupkyně Pentagonu Deborah Jamesová.

Rozmístění stíhaček v Evropě umožní podle náčelníka štábu letectva Marka Welshe Jamese společná cvičení s evropskými partnery z NATO, při kterých si američtí piloti budou moci ověřit možnosti spolupráce i schopnost letadel F-22 komunikovat s jinými bojovými letouny. Pilotům prý pomůže i získání zkušeností s létáním nad evropským terénem.

Americké letectvo v minulosti letouny F-22 umístilo například v Japonsku nebo v Jižní Koreji. Poprvé byl v boji použit tento typ bojového letounu v září 2014 během koaličních náletů na pozice organizace Islámský stát (IS) v Iráku a Sýrii. Spojené státy mají celkem asi 180 těchto strojů. Letadla F-22 využívají technologie, které je činí obtížně zjistitelnými pro radary a dalšími čidla.

F-22 Raptor je považován za jeden z nejlepších letounů pro vybojování vzdušné převahy. Je schopen také útoků na pozemní cíle, elektronického boje a průzkumných misí.

Tagy: zahraničí NATO Spojené státy Estonsko americká armáda F-22 raptor

Zdroje: ČTK